Eli toi vara auto jonka hankin reilu kuukausi sitten on saakelin kylmä. En oo pahemmin ajellut kyseisellä hankinnalla mutta tänään piti...... Moottorin lämmöt nousee ihan nätisti (ainakin mittarin mukaan) mutta hyttiin ei tuu lämmintä. Kuitenkin 2,5L bensakone niin luulis tota "hukka lämpöä" riittävän kun vie saman verran bensaa ku oikeat autot. Mistä alkais ettimään vikaa?
Ite ko aikoinani asensin omaan moiseen halvimman motonetin lämppärin kennon ko orkkis alko vuotaa ni loppu se lämpimän tuleminenki.
Mites lämppärin hana, onko vaijerilla vai alipaineella ohjattu? Onko veden sisään ja paluu letkut lämpimät?
Onnex on tosiaan sellaanen hätävara toi volvo niin ei nyt heti tartte kiiruhtaa purkamaan koko tekniikkaa. Lähinnä vaan kyselisin että onko noissa jotain "OMINAISUUTTA" joka aiheuttaa moisen jääkauden. Joku anturi, kennon paskaantuminen, suodatin/suodattimen ohi pääsevä paska jne. Noi termarit jne normi jutskat osaan kyllä kattoa. Noin niinku korvakuulolla vois väittää että joku ilmankierto ongelma kun puhallin pitää liian kovaa meteliä mutta ilma ei kierrä ja se ilma joka kiertää on kylmää joten tukkeutunut suodatin ei selvitä lämmön puutetta mutta juoruaa tukoksesta ilman kierrossa.
Molemmilla puolin on oma lämmönsäätöventtiili, mahtasko olla ne jumissa tai rikki ? Ratin oikealla puolen on sellanen pieni ritilä josta se haistelee sisäilmaa ja sen lämpötilaa...katso ettei se ole tukossa. Lämpösiä autoja nuo on ja lämpiää nopeasti bensakoneella...V70 tietty aina vähän hitaammin isomman ikkuna pinta-alan ja isomman sisätilan takia, eikä farkku ole koskaan ihan niin lämmin kun sedan eli S70-malli.
Ei ole v70 :ssä lämppärin hanaa vaan säädetään lämpimän ja kylmän ilman suhdetta läpillä. Nissenin kenno ei ole hyvä mutta Hella tai Behr antaa kuumaa. Sisäilmananturi ei vaikuta lämpötilaan jos pyynnit vääntää täysille. Jos sisäilmananturin propelli ei pyöri, vilkuttaa lämmönsäätöpaneelin nappien valot oranssia (normaalisti palaa ne vihreät).
Meillä 2000vm V70 ykköskoppanen siis vielä. Tässä automaatti-ilmastointi. Kovilla pakkasilla tietyt räppänät puhaltaa viileää vaikka lämmöt täysillä ja jostain ritilästä tulee lämmintä. Tähän on jossain elinkaaren vaiheessa vaihdettu puhaltimen moottori. En tiiä oisko samalla sössitty jotain ohjauksia vai onko kenno vaan heikko. Sisälämppärin kennoon liittyen. Näissä ilmeisesti tulipellin läpiviennin kohdilta kennon putkien liitos alkaa mehiä ja vuotaa nesteet hiljalleen. Tunnistaa hajusta sisällä. Jos vaihtaa kennon, samalla noi liitokset kannattaa uusia. En tiiä onko joku O-rengas vai mikä sieltä menee
V/S70 mk1:ssä on niiden kojelaudan keskisuuttimien vieressä ylimääräinen rulla josta saa raakaa ulkoilmaa suoraan hyttiin.
Ainakin 700-sarjalaisten jotkut tarvikepuhaltimet pyöri väärään suuntaan, kannattanee tuokin tarkistaa ettei puhalla lämpöjä harakoille.
Ainakin 2000 vuosimallissa on hanskalokeron takana läppä jonka vipu voi irrota säätömoottorista. Näkyy kun ottaa hanskalokeron irti. En tiedä mihin se vaikuttaa. Läppien moottorit voi myös vikaantua
En oo vielä(kään) keriinny perehtyä vikaan muuta kuin meinasin vaihtaa raitisilmasuodattimen. Varaosa tietenkin väärän mallinen joten jätin koko suodattimen pois. Vanha suodatin oli paskaanen. Nyt puhaltaa pikkasen paremmin mutta ei kyllä esim tuulilasille puhalla kunnolla. Siellä lämpötunnistimen reijässä näkyy jotain moskaa joten pitää puhallella jossainvaiheessa puhtaaksi.