'64 & '65 Nostalgia-Vallut & '79 Delta 88 "Kaljataksi".

Overdrive.fi on harrasteautoiluun keskittyvä verkkosivusto, joka tarjoaa sisältöä harrastajien ja rakentajien tarpeisiin. Epäasiallinen ja loukkaava sisältö, joka rikkoo sivuston käyttöehtoja, poistetaan. Näin eivät myöskään poliittinen keskustelu ja aiheet sinne kuulu. Harrastus on yhteinen poliittisesta kannasta riippumatta. Overdriven yleiset käyttöehdot löytyvät täältä, ja on hyvä muistaa, että jokainen keskustelija on rikos- ja vahingonkorvausoikeudellisessa vastuussa omien viestiensä sisällöstä.

Ketju osiossa 'Projektit', aloittaja FuryIII '71, 4.1.2013.

  1. FuryIII '71

    FuryIII '71 Double Gearhead

    Kyllä mulla on tavoite olla lähinnä ite se kyyditettävä. :rotfl:

    Kyllä suharin homma ois meikälle vihoviimeistä touhua. Ei meinaa aina jaksaa kattoa juoppoja vaikka ois iteki ottanu, saati selvinpäin. :poff:
     
    Ilel83, esmi, eeko ja 2 muuta käyttäjää tykkäävät tästä.
  2. leivonharri

    leivonharri Gearhead

    Mä voin kyllä joskus lähteä kuskiksi, B-bodyt on parhautta ja terveys ei kestä paljoa hapanta.

    Mutta ette sitten ole rasittavia. Eli ei puhetta lätkästä, ei popedaa ja syödään vain omia ranskalaisia.
     
    LPV, Gary Grand, AVRO ja 3 muuta käyttäjää tykkäävät tästä.
  3. Eli:

     
    LPV ja FuryIII '71 tykkäävät tästä.
  4. Arkkumies

    Arkkumies 3rd gear

    Kova paikka. Omat kaljottelevat kyytiläiset rupee jauhaa taaperotason politiikkaa, ilmastonmuutoksesta, draculasta tai pissakakkahuumoria, tai kaikkia kerralla. Sit on pakko kuskina vääntää nupista ganesia kovemmalle. Ei kyl popedaa jaksa, aina sama biisi tai kaks.

    Jos on kylttikin katolla niin kai taksa kulkee kans?
     
    FuryIII '71 ja leivonharri tykkäävät tästä.
  5. Cocco Bill

    Cocco Bill Gearhead

    Käsi pystyyn ken muistaa kun diesel Oldeja oikeasti oli taksitolpilla ja olet jopa semmoisen sieltä allesi napannut esim baarireissulta kotiin?
    Niitä oli ainakin Vaasassa,missä tuolloin asuin,runsaastikkin ja yleensähän ne oli Delta 88 mutta muistelen nähneeni Cutlassejakin joitain.
    Kyyti oli hienoa ja ylellistä, paukkupakkasillakin lämmintä ja kuin ulkomaailmasta eristettyä....
    Saattoipa noilla(kin) kokemuksilla,silmäaistimuksilla katukuvasta ja uteliaisuudella jenkkihuuman kera osasyytä jotta noista Dieseleistä,niin 350 kuin 260 tuli sittemmin enempikin tuttuja ihan henkilökoht käyttiksinä ja lähinaapurissa oli 3 kpl Deltoja käyttöautoina.
    Ne ei ollut mitään vanhoja paskoja,ruosteen raiskaamia ja rupisia riippulaivoja,kaikkea muuta,yleensä ex takseja tai jonkinmoisessa edustuskäytössä olleita noin 5v vanhoja
    hienossa käyttökunnossa olevia 78-80 mallisia pääosin eli alkupään tuotteita dieseleinä...ja halpoja mitä rahalleen sai.
    Poikkeuksetta koneet oli avattu joko kokonaan tai ainakin jotain remppaa tehty...korjaamolla järisyttävin laskuin joista monesti mukana kuittejakin.
    Koska tietämys ja varsinkin ns korhaamoiden tietämys tämmöisistä luokkaa surkeasta kohtuulliseen rempat onnistui tai ei.
    Yleensähän kansimurheiden jälkeen käytettiin vanhat kannenpultit...virhe ja nekin olisi pitänyt päivittää pidempiin DX versioisiin ja puhdistaa kierteet kunnolla pulteista ja lohkon puolelta sekä öljytä pultit mutta eihän näistä tiedetty ja monesti pultit napsahti poikki koska ne todella piti kiristää niin jotta ne rupesi jo antamaan myöden,ainakin tunne momenttiavaimen päässä moinen.
    Ruiskutuspumppuja meni,mullakin 1kpl ja käyttöakselin katkaminen usein syynä.
    Vedenerottimet puuttui pääsääntöisesti,seuraukset tiedämme ja vaikka erotin oli ehkä ex om tai maahantuoja asentama niin se pitä ymmärtää tyhjätäkkin,ei niille mitään merkkivaloja normaalisti ollut kuten nykyään.
    Polttoaineensuodatin oli hyvä joskus vaihtaalkin mutta semmoinen peltiloota pois katseilta jäi monelta vaihtamatta saati ettei moinen mikään yleismalli ollut vaan usein tilattava varaosakauppaan maaseudulla tai pilkukaupungeissakin.
    Öljynvaihtovälit kannatti ehdottomasti lyhentää esim 5000km ja kunnon öljyä,kas kun ylipitkät vaihtovälit pikeennytti männänrenkaat ja öljyrenkaat uriinsa ja sehän tiesi avaamista tunnetuista syistä ennenaikaisesti vaikka kone muuten kunnossa.
    Nykytietämyksellä ja päivitetyillä osilla viimeisistä 350stä dieseleinä muiltakin osin tarvittaessa ei se mikään huono kone ollutt,aikanaan suht ripeäkin sen ajan saaste bensakaseihinkin mitä noihin tarjolla ja vähän vei polttoainetta,noin kympin satasella seka-ajossa eikä ainakaan mulla vaihteistomurheita ollut kun vaihoi öljytkin ja käytti järkeä pykälien suhteen jottei vedättänyt,lämmitin lohkolämmittimellä(1kpl)normaalisti talvisin,kunnon nesteet ja huoletottomia peleja joissa enempi moitin sähkövikoja eli kaikenmoisia kosketushäiriöitä,maavikoja tms.
    Kovasti voisin harkita minimaalisesti ajettua GM dieseliä ,usein avaamatontakin jopa 1 omistajalta,amerikantuontina esim Cadillacina tai 98/88 Oldsina huippuvarustein ja 2 ovisena mieluusti.
    Suurin murheiden syy siellä päässähän oli polttoaineen huono laatu ja epäpuhtaus esim veden suhteen joille nämä oli hyvinkin arkoja ilman vedenerottimia,polttoaineensuodattimet jäi vaihtamatta pääosin ja huonolaatuisilla öljyillä ajettiin liian putkään sikäläiseen tyyliin eikä mitään ymmärrystä dieselin sielunelämäatä.
    Dieseltankit oli rekoille huoltamojen takapihoilla,likaisia paikkoja ja rekkojen sietokyky epäpuhtauksia vastaan parempi,liekö niissä ollut vedensuodattimetkin ja muutenkin polttoaineen suodattimet vaihdettuja koska ammattiliikenteessä.
     
    tooke, kerkko, LPV ja 4 muuta käyttäjää tykkäävät tästä.
  6. Vuppe

    Vuppe Double Gearhead

    Kaverin tallin ovessa oli tämmönen:

    [​IMG]
     
    Gary Grand, LehtinenA, Arkkumies ja 2 muuta käyttäjää tykkäävät tästä.
  7. hantta

    hantta Double Gearhead

    Olin 80 luvulla jenkkiautokorjaamolla oppipoikana, ja meillä oli paljonkin tuota v8 dieseliä asiakaspiirissä, niin Oldseissa, kuin letukoissa, ja kyllähän siinä moottorissa oli perusteellinen vika, että lohko oli liian heppoinen, millään käytöllä ei saisi dieselin kansipahvivaihtoraja olla 100 000- 200 000km, kansipultteja meni poikki riippumatta niiden pituudesta, joskus lähti pultin kanta irti, kannet menivät mutkalle pulttien kohdalta, samoin lohkon tasopinta nousi pultinreikien kohdalta ylös, alakerta väsyi, kunnes runkopukki murtui katkaisten kampiakselin jne. Tiedän, että tänäkin päivänä noita liikkuu, kiitos toleransseiltaan parempien tarvikemäntien ja vahvempien pulttien, mutta kyllä ameriikan v8 maine kärsi kovan kolauksen, ja ne miljoonan kilometrin moottorit olivat noilla vain haaveita.
     
    FuryIII '71 tykkää tästä.
  8. Cocco Bill

    Cocco Bill Gearhead

    Joo oikeassa olet jotta parempiakin moottoreita on olemassa ja nimenomaan sellaisia joiden kestävyys on ennustettavissa käyttäjistä ja olosuhteista riippumatta silleen keskivertohyvin.
    Näitä hajosi takuuaikanakin paljon mutta moni säilyi hajoamattakin,viat oli pikkuvioista täystuhoon ja kaiken kruunaa se että jotkut toimi moitteetta ensikäyttäjillään ja esim USAsta löytyy yhä avaamattomiakin yksilöitä ajokunnossa.
    Miksi näin,sanoppas se?
    Silti toimiessaan ..ja saattoi siis toimia sen satatuhattakin tai useita vuosia ihan ok käyttöautossa antaen ehjänä hienon kyydin ,vähäruokainen ja aikalaisekseen sivistynytkin ääneltään,omasi jopa pikahehkun avaimesta joka olikin täällä iso ihmettelynaihe.
    Rytkytys eli epätasainen käynti oli sitten syy mikä tahansa siihen rikkoikin tehokkaasti ja repi hajalle paikat.
    Uudemmissahan puristusta pudotettiin juurikin kestävyyden parantamiseksi,pulttien vahvuus ja pituus muuttui ja yhtä jos toistakin muuteltiin vuosien varrella lopputuloksena viimeisten vuosien(1982-1985)versioiden ollessa lukemani mukaan ja aikalaiskäyttäjien kokemuksesta kestävyydeltään ihan jotain muuta kuin tänne tuotujen alkupään vuosikertojen.

    Näitä viimeisiä DX päivityksiä useine parannuksineen alkuperäiskoneesta tänne tuli enää minimaalisesti kun ostajat puuttui...
    Niinhän ne puuttui Amerikastakin, ei senpuoleen.
    Asiakas oli tässä(kin)tuotekehittelijä ja maine meni mutta ihan kaikkia esson juttuja ei kannata uskoa...löytyi tyytyväisiäkin GM dieselien käyttäjiä,esim minä .
    Mun silloinen 260cid V8 Cutlass oli ollut taksina,ajomäärä tuntematon mutta varmasti +100tuhatta ja se piti avata pikeentyneiden männän ja öljyrenkaiden vuoksi sekä liike vaihtoi ennen ostamistani siihen tehdasuuden roosa master ruiskutuspumpun juurikin akselivian vuoksi. Se muuten maksoi auton kokonaishintaan nähden hurjasti mutta onneksi hajosi koeajolla ja jäi liikeen kontolle,muuten olisi jäänyt käsiin heille rikkinäisenä.

    Tämähän oli ennen nettiaikaa tai osajobbareiden kukoistusta tms yhteyksiä,osa oli ostettava GM varaosana tehdasuutena marmoritiskiltä.

    Koneen osalta ei 260cid muuta mainittavaa ollut,350 kanssa ei mitään mutta sille oli tehty jonkinmoinen remontti,millainen ja miksi tai missä jäi epäselväksi mutta ex taksi saattoi olla sekin,niitähän ne tahtoi olla tolpalla olleita rouskuttajia.
     
    Muokattu: 3.2.2024
  9. FuryIII '71

    FuryIII '71 Double Gearhead

    No prkl.

    Täähän oli tosiaan hyvä ostos, ku kuskeja löytyy ku sieniä sateella, mukaanlukien töipaikan esimies. :rotfl:

    Pistän viestiä heti ku toi valkea unelma tuolta ulkoa sulaa, ja kuskin tarvetta ilmenee. :odwink:

    E: Popedasta en mene takuuseen. :p
     
    LPV, isalmela ja Gary Grand tykkäävät tästä.
  10. vernando de hoto

    vernando de hoto Gearhead

    Naapurilla oli vm 1977-78 Olds 88 taksina. Taisipa olla kova pakkastalvi hän sammutti auton 2 kertaa ja molemmilla kerroilla jäätyi. Sitten Olds käydä jyskytti lopputalven, kun isäntä oli kotosalla eikä sammutettu. Oli siinä vikoja! Tuli kalliksi taksina. Saatta olla vielä naapurin aitanvintilla särkynyt TH200 loota ko, vehkeestä. Mutta hieno oli auto punainen/viininpunaisella sisustalla. Näillä kulmilla oli myös samanlainen metallinhohtovihreä myöskin taksina. Hyvät muistot jäi vieläköhän löytyisi jo edesmeneen naapurin isännän Oldsi jostain?
     
    Kustom STW tykkää tästä.
  11. Cocco Bill

    Cocco Bill Gearhead

    Näinkin varmaan oli,mulla ei ikinä ollut käynnistysvaikeuksia talvisinkaan ja silloin talvet oli kovinkin kylmiä keskivertotalviin nykyisin.

    Mikäli akut(2kpl) oli iskussaan=must näiden dsl kanssa , ja hehkut kunnossa,no problems ilman roikkaakaan mutta toki auto roikassa oli pakkasella jos mahdollista,niinhän pidän nykyäänkin kylmästarteissa tai siis webastohommia.

    350 jatkona ei käytetty TH200,260cid V8 perässä kylläkin eli ymmärtääkseni tänne tilatuissa 350 dieseleissä oli aina TH350 (ellei erikseen tilattu esim TH400 tai mainittu TH200 jollain versiolla tai peräti manuaalilla joka harvinaisuus mutta optiona)mutta liekö miten vaan,vaihteistojen kanssa ei kummempia ongelmia ollut ainakaan mulla,ei naapureiden 3 Deltassa kuin sukulaisen TH200ssa Cutlassissa joka 79 viistoperä 260:llä,semmoinen oli mullakin.

    TH350 varustettiin lukkoturbiinilla noin 1980 ettenpäin tänne tuoduissa dieseleissä,vanhemmat oli ilman.

    Puhumme siis noin 1978-82 takavetoisista malleista isommalla dieselillä joita maahantuojan listoilla Oldsin mallistosta, ei GM etuvetoisista jotka eri vaihteistoilla luonnollisesti mikäli esim 260cid V6 diesel.
    Löytyi myös siis 260cid V6:kin joka tyystin eri juttu,moni ikään kuullutkaan ja ilmestyi markkinoille noin 1982- eikä perustunut bensakoneisiin,harvinaisuus täällä eikä seata 260 V8 Dieseliin joita tehtiin vain 1979 mallivuoteen joiden tunnetuin edustaja Cutlass Salon Brougham täällä varastomalleista.

    Täällä myytiin uusina Dieseleinä muita GM merkkejä paitsi Oldseja hyvin vähän varastomalleina,jonkinverran Caprice Chevyjä farmareina pääosin ruumisvankkureiksi joista ehkä jokunen dieselinäkin sekä tietty pick upit Scotsdalesta El Caminoon listatavaraa tavara-autopuolelta ja vaneja.
    Ymmärtääkseni kaikki 350 dieselit siis tilattiin TH350:lla maahantuojan toimesta ellei erikoistilaus tai joku erä jonka määränpää vaihtui?

    Öljyjen ja suodattimen vaihto määrävälein saattoi avittaa automaateissa,sama juttu koneen liukasteiden kanssa.

    Mikäli akuissa säästi ja huonoilla hehkuilla sinnitteli piisasi ongelmia jäykkien öljyjenkin kera(7l) koska mineraaliahan ne oli luokkaa 10w30 tms valmistajankin suosituksesta.

    Taas palataan epätasaisen käynnin aiheuttamiin ongelmiin,1 hyvä ehdokas aiempaan listaan myös huonot hehkut kylmästartissa ja kyllä rytkytti kylmänä aikansa....taatusti koitteli paikkoja.

    Pikahehku avaimesta nykytyyliin tarkoitti kesäkeleillä suoraa käynnistystä bensakoneen tyyliin tai korkeintaan koleana aamuna senverta odotusta jotta punainen wait valo sammui parin sekunnin jälkeen sytyttäen vihreän start valon ja siinä se.
    Talvisin mikäli autolla oli ajettu muutaman tunnin sisään ei häävejä hehkutuksia tarvittu aillonkaan tai mikäli auto ollut lohkolämppärissä ja lämmin neste,patarautainen mötikkä varastoi lämpöä tunteja lämpimän nesteen kera ja mikälinkylmästartti,sanotaan nyt -10c-miinus 15c niin 10sekuntia,paukkupakkasissa max 15s mikäli paikat kunnossa.

    Niin kylmää ei kohdalle sattunut ettei GM 350 tai 260 V8 lähtenyt käyntiin kunnossa ollessaan ja miinus kolmekymppiäkin oli valitettavan tavallista keliä talviautoilla ja ainut rajoite oli polttoaine koska noissahan ei mitään esilämmitystä polttoaineelle ollut tehtaalta vaan semmosiakin värkättiin onnistuneesti itse tai soveltaen...
     
    Muokattu: 3.2.2024
  12. vernando de hoto

    vernando de hoto Gearhead

    Naapurin taksi Olds 88 oli tuliteränä ostettu maksimi 0-2 vuotta vanha, joten eipä taida olla akut. Liekkö jäätyi soppa. Laatikosta hän puhui TH200 ja oli heikko. Muistini mukaa meni 2 laatikkoa. En minä noista GM:stä mitään ymmärrä! Hieno lotja oli.
     
  13. maxvo2

    maxvo2 Double Gearhead

    Kyllä riisseli olssi tuli tutuksi 1983 vuonna. Palvelin varusmiesaikani LJK:ssa. Utissa oli farkku Olssi taksina ja joku tupakavereista bongasi sen. Käytettiin "koko" palvelusaika ko. pirssiä lomakuljetuksiin Utti - Kouvolan rautatieasema ja sunnuntaina oli kyyti vice versa.
    Tuohon aikaan lomat pyöri 2 auki 1 kiinni. Mutta oli se "räleetä" nousta olssiin ja lähteä kotia kohti. Taksikuskin kanssa pääsääntöisesti sovittiin että noutaa Kouvolan rautatieasemalta illalla. Taisi viimeinen aikatauluun sopiva etelän juna saapua joskus 22.00 aikoja ja siitä Uttiin.
    Kymmenen markkaa / lurjus maksettiin kyydistä ja yleensä meitä oli se oma tuvallinen roikaleita kyydissä.
    Aika kultaa muistot.. saattoi olla sarvi otsassa palatessa ja kaksi pitkää nupissa kun astui junasta ulos....
     
    LPV ja Kustom STW tykkäävät tästä.
  14. FuryIII '71

    FuryIII '71 Double Gearhead

    Ois varmaan pitäny pysytellä erossa näistä General Mistaken tuotoksista, ja pysyä Mopareissa. :poff:

    Joo elikkäs ja siis... Tultiin tenavan kanssa perjantaina sherwoodin cruisingeista kotia päin, ku tuossa läheisen ostarin valoissa pyyhälsi dösä ohi ku seistiin valoissa. Samalla sisään pölähti tukeva tummahko savu ja käry. Elättelin toiveita että olisivat tulleet siitä dösästä, mutta jotenkin selkärangassa tiesin asian olevan toisin. Parisataa metriä myöhemmin parkkiksella totesin että sieltähän se pelkääjänpuolen takafillarista tulee... Ekana nyt tuli tietty mieleen että jarru juminu syystä x, ja mehut tullu samalla pihalle myöskin syystä x. Tai y.

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    Joo, ei ollu Kaljataksin takajarrussa vikaa, eikä ollu jarrunesteet mitkä oli räjähtäny pitkin rengaskoteloa ku vähän tarkemmin tutki.

    Jahka lakkaan edes väliaikaisesti köyhtymästä, ni kaikki jolla on deltaan passeli 8.2" bop-perän vetari, tai vaihtoehtoisesti kyseiseen kamppeeseen käypäinen taka-axel, HALAVALLA, voivat asettua jonoon oven taakse. Osoitteen saa yv:llä. :odroll:
     
    sleepercooler tykkää tästä.
  15. FuryIII '71

    FuryIII '71 Double Gearhead

    Kaljataksikin taas ajossa.

    Onneksi tajusin ottaa alkukesästä ekaa kertaa elämässäni autoliiton jäsenyyden, lähinnä general mistakea ja hinauspalveluita silmällä pitäen. :poff:

    [​IMG]

    Jo kolmannella yrityksellä löytyi oikean kokoinen- ja mallinen laakeri. Sen perusteella tässä on SWT:n myyjän mukaan '74 Cutlassin taka-akseli. Itsellä kun oli vähän heikot lähtötiedot asiaan, näin tuoreena general mistake-harrastajana. Ainoastaan että perä on vaihdettu, ja 8,2" bop-peräksi sitä viisaammat väittivät. Mutta pisteet asiakaspalvelusta SWT:n suuntaan.

    Vanhat hilut purettuna.

    [​IMG]

    Uudet hilut.

    [​IMG]

    Itse olin viime vkl etelä-helsinkissä firman piikkiin juopottelemassa, joten kaveri hoiti tämän(kin) rempan.

    Ja tokihan tästä vammautui laturikin, kun pari kertaa kävin omaksi ilokseni parkkiruudussa käyttelemässä, tän vielä ollessa laakerivammainen. Vastoin ennakkoluuloja, tää ei ollutkaan lakannut lataamasta, vaan päinvastoin teki sitä vähän turhankin innokkaasti, eli jännänsäädin ilmeisesti paskeena. Tyhjäkäynnillä noin 15 ilmakuperkeikkaa, ja pienellä kierrosten nostolla loikkas jo ~16,5:n samoja yksiköitä.

    Eilen sitte töiden ja eksän duuniin heittämisen jälkeen uus laturi us-partsista, koska oli 25€ halvempi ku SWT:lla ja löytyi suoraan hyllystä. Sattui olemaan vieläpä vika kipale kyseistä mallia sillä hetkellä. Kiva kun joskus on tuuria, siis hyvääkin sellaista.

    Kaveria odotellessa, tallin pihalla vanha irti.

    [​IMG]

    Veljekset ku kivekset. Paitti että vanha tuotti 78A, uusi 94A. Ei ollu partsin valikoimissa 78A:ta, mutta kelpaapa luukuttaa sitä Popedaa vieläkin lujempaa. :rotfl:

    [​IMG]

    Uusi löysi tiensä paikalleen. Hommassa meni jotain 15-20min. rauhallisesti tehden, ja kaikki onnistui ku siinä suomenruotsalaisessa tv-ohjelmassa. Harvinaista meikällä, jopa näinkin pienissä remonteissa. Vois jopa tottua.

    [​IMG]

    Tosin sitte tulikin taas se perinteinen "ei vittu voi olla totta"-kohta. Pääsin kaverin tallilta varmaan ~500m. ku perästä rupes kuulumaan helvetillinen kolke. Pelon- ja vitutuksensekainen soitto kaverille, että ny on taas jotain vituillaan. Eka pelko oli että nyt porsi heti perään se kuskinpuolen laakeri. Siinä puhelun aikana renkaita "potkiessa" pelko vahvistui, ku kuskinpuolen takarengas nuljui.

    Ei muuta ku sormet ristiin ja vieno toive löystyneistä pyöränmuttereista, vaikkei niihin ole kosketukaan... Vaan perkele, onni onnettomuudessa, ja ne oli tosiaan "vaan" löystyneet pyöränmutterit. Ja oli muuten sen verran löysällä, että se kolke lähti siitä ku ne hakkas keskikuppiin. Ei jumalauta päästä helpolla tää geeämmäily. Takafillari ilmaan, muttereiden kirraus ja tarkastus myös kaikista muista pyöristä, ja homma ok.

    No, loppumatka sujui kommelluksitta, tuli myös tarkisteltua että nyt ei enää takarumpu/pyörä kuumene, joten laakerinvaihto lienee onnistunut. Ja tänään tuli ihan motarillakin koeponnistettua.
     
    eeko, Arkkumies, Gary Grand ja 1 muu tykkäävät tästä.
  16. kerkko

    kerkko 3rd gear

    Tähän on helppo vastata. Tässä laatujärjestelmien tuotantotaloudessa teollinen tuote on tasalaatuinen. Ei hyvä, ei huono, vaan laadultaan ennustettava. Mutta, käyttäjä ei ole. Ei käyttötavoiltaan, käyttöolosuhteiltaan, ei ylläpidoltaan. Tiedättehän, toisilla ei nyt vaan mikään kestä. Yleensä nämä ovat myös niitä äänekkäimpiä.
     
    Visa ja FuryIII '71 tykkäävät tästä.
  17. Buick225

    Buick225 Double Gearhead

    Nono! Nythän se saattaa kestää jopa Someron reissun:D
     
    FuryIII '71 ja Gary Grand tykkäävät tästä.
  18. Somerolle..;)

     
    FuryIII '71 tykkää tästä.
  19. Bluestone

    Bluestone Double Gearhead

    Kyllä sitä jokainen UUTTA autoaan ylläpitää ja paapoo, mutta kun se vanhenee ja kilometrit kertyy niin se lempi laantuu. Kun pitäisi olla juuri toisinpäin: ylläpidon määrää pitäisi kasvattaa auton ikääntyessä....o_O
     
  20. FuryIII '71

    FuryIII '71 Double Gearhead

    Toivottavasti työntäjiä on tulossa kyytiin riittävästi. :D
     
    Buick225, Gary Grand ja sleepercooler tykkäävät tästä.

Kerro tästä muillekin!