No nii,nyt vanin perästä kuuluu outoa "raksutusta"? Ääni kuuluu vain hitaasti ajettaessa (ei aina) ja hiukan kovenee mutkaan ajaessa. Perä ei ulise,pauku eikä kolise. Tuntuu jos on painoa päällä että ääni olisi kovempi. Kattelin tai kuuntelin tuossa pyörien laakerit (nostin tunkilla ylös puoli kerrallaan) ja laakerit tuntui olevan suht OK. Kun pyörittelin jarrurummusta niin kuullosti kuin ääni olisi tullut perämutikasta ( piti runksutusta). Ristikot ehjät. Onkohan perä menossa päreiksi tai jotain muuta ittumaista? Kaikki apu tervetullutta ja kiitos.
Poskilaakerit - onko ittumainen vaihtotyö? Meneeköhä omaisuus vai onkoha helpompi hommata koko perä.?
ei kait työtä kummempaa. Southwest tms kertoo hinnat, mulla ei haisua, pitäs vaihtaa omaankin. toki tuo "raksutus" käskee pelkäämään, että on planeettapyörästö tattis. Avaamalla selviää. poskilaakereitten vaihtoa varten joutuu avaamaan perän "konepellin" ja kiskomaan vetarit pellolle.
Tere, tuli muute mielee et voisko ääntely johtua jos perän öljyt ei oo oikeenlaiset? Siihen on vissii vaihdettu kuittien mukaan 12/2001 SHC-1 laatuset/merkkiset öljyt. Tietämättömältä 1 kysymysnkoha vanis lukkoperä..?