Ajovaloumpio isolla referenssiluvulla, mistä?

Overdrive.fi on harrasteautoiluun keskittyvä verkkosivusto, joka tarjoaa sisältöä harrastajien ja rakentajien tarpeisiin. Epäasiallinen ja loukkaava sisältö, joka rikkoo sivuston käyttöehtoja, poistetaan. Näin eivät myöskään poliittinen keskustelu ja aiheet sinne kuulu. Harrastus on yhteinen poliittisesta kannasta riippumatta. Overdriven yleiset käyttöehdot löytyvät täältä, ja on hyvä muistaa, että jokainen keskustelija on rikos- ja vahingonkorvausoikeudellisessa vastuussa omien viestiensä sisällöstä.

Ketju osiossa 'Sähkölaitteet', aloittaja kingsway, 4.1.2025.

  1. kingsway

    kingsway Gearhead

    Tarkoitus vaihdella harrastekulkineeseen ajovaloumpiot.

    Keulalla on 4 kpl 5 3/4" H4 umpioita. Vain uloimmissa on lyhkäset käytössä. Releistykset olen aikoinaan tehnyt uusiksi paksuilla johdoilla. Ajatuksena olis laittaa toinen pari pienellä ja toinen pari isolla referenssillä, esim 2x12,5 ja 2x37,5. Silloin näkyisi leveästi ja kauas.
    Pienellä referenssiluvulla umpioita kyllä löytyy (ref 12,5, 17,5 ja 20), mutta isoja tuntuu löytyvän vain lisävaloissa.

    Myydäänkö noita umpioita isommalla referenssillä laisinkaan?
    Tarvittaessa voisin vaihtaa nuo H4:t johonkin muuhunkin kunhan ei näytä liian modernilta, kuitenkin hyvän maun rajoissa. Kyseessä 50-luvun auto.
     
  2. Slant Sickness

    Slant Sickness Double Gearhead

    Taitaa olla aika hiljaista tuotekehittely halogeeniumpioiden saralla ja menneistäkin saa vain pientä osaa tai ovat huonolaatuisia jäljitelmiä (kuten Cibiestä on joku tehnyt).

    Tuplat H4:t ihan uusilla kirkkailla umpioilla, kunnon johdotuksella ja latauksella, joka tekee maksimit on jo aika hyvä setti. Hellaa/Boschia kehiin.
     
  3. dart -66

    dart -66 Gearhead

    Eipä taida 5 ja 3 varttista olla edes 20 referenssillä, mitä noiden kanssa aikoinaan työelämässä oli tekemisissä. 7" umpiota oli sitten 10 -20 ref ja kuten aloittaja jo mainitsi, isot luvut löytyvät vain lisäpitkistä ja lähinnä rallivaloista.

    Sisempiinkin lyhkäset käyttöön, vaikkapa ohjaus erillisen katkaisijan kautta, ei tarvitse käyttää kuin tarvittaessa. Sitten vaan jotkut +200% laatupolttimot kaikkiin. Katsastusmiehen pitäisi puuttua tuohon sisempien lähivalojen toimimattomuuteen, kun umpiossa merkinta H4...
     
  4. Fuselage

    Fuselage Gearhead

  5. Slant Sickness

    Slant Sickness Double Gearhead

    Aika pskoja valokuvioita noissa Holleyn lampuissa. Kärsii sit mielummin vähän ulkonäössä ja hakee aidosti E hyväksytyt epäsymmetrisillä valokuvioilla, joissa on tarkka valon yläraja ja jotka voi siksi suunnata korkeammalle. Ja tie näkyy.
     
  6. Fuselage

    Fuselage Gearhead

    Kyllä ainakin noilla videoilla valokuvio näyttää teräväksi heijastin umpiolle. Eihän heijastin umpiosta ikinä saa yhtä tarkkaa kuin projektorista.

     
  7. Slant Sickness

    Slant Sickness Double Gearhead

    Mututuntumalla sanon että tämä vääntö on käyty ennenkin. Tämmösiä jenkkisealedbeamin näköisiä ei tuu yhdestäkään meidän autosta tai moottoripyörästä. On terävämpi valon yläreuna ja epäsymmetrinen oikealle puolelle oleva kohouma. Autoissa on H4/H7. Motskareissa lediumpiot.

    [​IMG]

    Stock Halogen näyttää vielä tavallista paskemmalta. Niitä on tullut ehkä sata kaivettua vuosien varrella tuontiautoista pois joten nähty on.

    Ämeriikän foorumillakin saa H4 kannattajat esiin. Mut täällä toki ajetaan paskoillakin valoilla kunhan ne on Made in USA.
     
  8. dart -66

    dart -66 Gearhead

    Väärä valokuvio eikä E-hyväksyntää...
     
  9. Fuselage

    Fuselage Gearhead

    Mustangi video on peili. Ja miksi pitäs olla E-hyväksyntä kun DOT kelpaa nykyään.
     
  10. Slant Sickness

    Slant Sickness Double Gearhead

    Tätähän mä tuossa aiemmin sanoin, että kunhan on Made in USA, niin ei ole niin väliä, näkeekö vaiko ei.

    Oikeasti E-hyväksytyssä lampussa on melko varmasti parempi valo, koska sille on kriteerinsä, mitä sen lampun täytyy toteuttaa.

    Ja kyllä heijastimella tehdyllä valolla saa tarkan rajan. Tehtiin muutama vuosi sitten Hellan kanssa umpio yhteen sovellukseen. Valokuvion raja on aika tarkka, kun parin sentin sisällä valon täytyy jäädä alle 1,5 kiloluxin olipa sillä valaistulla alueella kuinka paljon tahansa. Siinä oli 50 kiloluxia. Suunnittelutoimistoista löytyy hyviäkin optiikan suunnittelijoita. Käyttäisivät niitä siellä DOT-maassakin.
     
  11. dean66

    dean66 Gearhead

    Vastaukseni alkuperäiselle kysyjälle, tai lisäkysymys aiheeseen =) Onko sinulla ne alkuperäiset umpiot ja niiden heijastinpinnat hyvässä kunnossa? Jos on, niin kokeile H4 ledejä. Itse laitoin Volvo 940 ledivalot (https://www.motonet.fi/tuote/philips-ultinon-pro9100-h4-led-ajoneuvopolttimopari?product=43-00285) ja on ero kuin yöllä ja päivällä, vaikka H4 halogeenitkin oli jotkut Osramin Nightvision +200% tyyppiset. Nämä ei toki pelasta, jos umpiot on jo aikansa haalistuneet.

    t. Arto.
     
  12. Ja viimeinen teksti:

    • Huom! Ei tieliikennekäyttöön!
     
  13. Slant Sickness

    Slant Sickness Double Gearhead

    Ja led polttimo hehkulampun umpiossa on täysi kysymysmerkki sen suhteen, minkämoinen valo siitä tulee.

    Aika arvokkaita polttimoita ostavat ja myyvät peltoautoihin.
     
  14. dean66

    dean66 Gearhead

    Nuo tuo liikennekäyttöhän on hiukan sama kuin se, käyttääkö turvavöitä. Ja valokuvio on täsmälleen sama, minkä umpiossa oleva lasi tarjoaa. Ainakin tuossa Volgassa. Muovisilla "laseilla" varustettu umpio kuulemma herkästi alkaa tuottaa hajavaloa umpion pinnan kulumisen takia. Lasiumpioissa ei ole sitä ongelmaa.
     
  15. kingsway

    kingsway Gearhead

    Jees, ei tässä ole tarve alkaa ihmeemmin kikkailemaan. Haussa on hyvät laadukkaat umpiot. Nykyisistä yhdestä on lasi rikki, niin nuo joutuu kyllä vaihtamaan. Luulenpa että nuo ovat tuossa keulalla palvelleet jo hieman yli 40 vuotta.

    Näyttää siltä että joudun tuosta reffistä tinkimään, ellen sitten laita sisemmäksi pariksi jotain nykyaikaista ihmeellistä.
     
  16. Jos kyseessä on avatarin auto, niin kannattaa miettiä myös ulkonäköä. Minusta tollaseen kuuluu kuperat linssit. Motonet kertoo näin:

    https://www.motonet.fi/tuote/h4-umpioparkki-5-34-hellavaleo?product=48-4015

    Valeo on CIBIE-tekniikkaa ja kuperalla lasilla! Hella on suoralla lasilla. Halkaisija milleissä on 146 mm.
     

Kerro tästä muillekin!