C-mersun (w203) elvytystä

Overdrive.fi on harrasteautoiluun keskittyvä verkkosivusto, joka tarjoaa sisältöä harrastajien ja rakentajien tarpeisiin. Epäasiallinen ja loukkaava sisältö, joka rikkoo sivuston käyttöehtoja, poistetaan. Näin eivät myöskään poliittinen keskustelu ja aiheet sinne kuulu. Harrastus on yhteinen poliittisesta kannasta riippumatta. Overdriven yleiset käyttöehdot löytyvät täältä, ja on hyvä muistaa, että jokainen keskustelija on rikos- ja vahingonkorvausoikeudellisessa vastuussa omien viestiensä sisällöstä.

Ketju osiossa 'Projektit', aloittaja maverick999, 12.7.2023.

  1. Hukka86

    Hukka86 2nd gear

    Ei tarvii olla säätöruuvin pohjassa kasatessa kun hioo olakkeen rummusta pois jos sellainen on syntynyt. Suosittelen hiomaan ton pois kuin normi rumpujarrustakin niin säästyy talvella jäätymiseltä
     
    maverick999 ja karra tykkäävät tästä.
  2. jrasi

    jrasi Gearhead

    Sain ite mätänetin plugin ruuvin kyllä vetämään, kunnes se prkl katkesi sinne johdinlevyyn.
    Puoli vuotta ajelin, kunnes plugi tärisi irti. Irroitin johdinlevyn ja porasin sen ruuvin jämän pois, jonka jälkeen sai kärjestä katkaistulla kierretapilla tehtyä sinne M4-kierteen ja uuden pultin pistettyä. Mätänetin plugista käytin tiivisteen orggikseen.
    Samalla sai putsattua pyörintänopeusanturit sieltä levystä.

    Käsijarrukengät kiinnittyy jarrukilpeen sellaisella jousella, minkä yläpää kääntyy jousen sisään ja menee koko jousen läpi, toisessa päässä on koukku, joka menee jarrukilvestä läpi. Omassa on vaan se jarrukilven reikä jo vähän eri kokoinen, kuin tehtaan jäljiltä ja reuna eri kohdassa, eli se jousi ei oikein enää pysy... Jännä homma 400.000km ajetussa.
     
    maverick999 tykkää tästä.
  3. karra

    karra Double Gearhead

    W202 ja W163 malleissa on vaijerissa automaattikiristys, se pitää kuulemma löysätä ennen kun kengät säädetään iholle. Yksi tuttu on eilen tehnyt sen homman (piti tehdä), saanen tuoreita neuvoja koska aion itse ottaa W163:n pukeille talliin sunnuntaina, ja kiristää seisontajarrua (oikealla tavalla?). Kesällä säädin pelkästään kengät lähelle, ja eka polkaisu seisontajarrupolkimesta oli napakampi, mutta toka polkaisu meni taas pohjaan! Tämän topikin W203 vaijerin kiristys näyttää olevan yksinkertaisempi; senkin olen tehnyt (vaijerista pelkästään) omalle vm 2004 käyttikselle.
     
    maverick999 tykkää tästä.
  4. maverick999

    maverick999 Gearhead

    Viimeiset päivitykset tälle projektille. Olipa jarrukilpi kuskin puolella niin heikossa hapessa, että toisen kengän jousi oli irti, koska sen kiinnityskohtaa ei enää ollut. Toisen kengän jousi oli jumitettu paikoilleen rautanaulalla takakautta :confused:. No hitsailin jarrukilpeen uutta palaa ja sain kengät paikoilleen. Linkut olivat ihan hyvät ja jarru alkoi toimimaan hyvin.

    Tuon jälkeen oli vain perus öljynvaihtohuolto ja auto jatkaa matkaa entiselle työkaverille.
     
    isalmela, Arkkumies, Isamu ja 1 muu tykkäävät tästä.

Kerro tästä muillekin!