Häkä-Enskan synkkä -67 Dart BNL-99?

Overdrive.fi on harrasteautoiluun keskittyvä verkkosivusto, joka tarjoaa sisältöä harrastajien ja rakentajien tarpeisiin. Epäasiallinen ja loukkaava sisältö, joka rikkoo sivuston käyttöehtoja, poistetaan. Näin eivät myöskään poliittinen keskustelu ja aiheet sinne kuulu. Harrastus on yhteinen poliittisesta kannasta riippumatta. Overdriven yleiset käyttöehdot löytyvät täältä, ja on hyvä muistaa, että jokainen keskustelija on rikos- ja vahingonkorvausoikeudellisessa vastuussa omien viestiensä sisällöstä.

Ketju osiossa 'Yleistä harrastuksesta', aloittaja Stahl-Ville, 19.12.2008.

  1. Helmsman

    Helmsman Gearhead

    Mielenkiintoinen tarina. Vieläköhän Enska "vaikuttaa" jossain päin suomea??
     
  2. L.P.

    L.P. Gearhead

  3. Lepakko

    Lepakko Gearhead

    Tuo juttupa onkin Scheissea. Marskilla oli Grosser-Mersunsa jo reilusti ennen Aatun synttärivierailua. Aatu puolestaan toi tullessaan synttärilahjaksi mm. pari Steyr-maastoautoa. Mersu siis tuli 1941, Aatu kävi 4.6.1942.
     
  4. L.P.

    L.P. Gearhead

    Ilmeisesti viimeisin kerta, kun Suomen hallinnolta on tullut minkäänlaista helpotusta jenkillä ajavan ihmisen elämään?
     
  5. TeeJii

    TeeJii 1st gear

    Ei tainnu enää Dartilla ajella...
     
  6. rebel58

    rebel58 Double Gearhead

    Saattaa olla bull shit. Hyvä että korjasit. Toi mielikuva mulle on jäänyt Marskin autosta.
    Lisää faktaa peliin asiantuntijat. Mua kiinnostaa.
    Mutta Marskin Mese se oli eikä Aatun. Mä arvostan enemmän Marskin autoja kuin aatun..
    R&R kuluu sen Marskin historiaan.
    Toivottavasti tää juttu jatkuu asiallisena ilman wikihöpöhöpöjä.
     
  7. rebel58

    rebel58 Double Gearhead

    Manu luopui heti Dartistaan, Samoin SDP jäsenkirjastaan. Tuosta armahduksesta en tiennyt. Ei Manu lepsu ollu, vaik sonnosi et tartis tehä jotai?
    Ahvenanmaalle se antoi oman postimerkin mitä Urkki ei niille ikinä antanu.
    Manu oli kaukopartiossa niin kuin enonikin. Respecta!
    Sahtilaari aloitti lepsuilut ja Tavja niitä jatkaa.
    Urkki oli kova jätkä. Ehkä diktaattori, mutta se piti paavon ja muut perseennuolijat kurissa. Eikä nuollut ryssien perseitä. Sitä kunnioitettiin sielläkin.
    Hyvä niin. Nyt on yya ym historiaa, mutta kaikki kunnia Urkille.
     
  8. tatu777

    tatu777 1st gear

    näin 14 vuotta myöhemmin, onko Dartista mitään tietoa? menikö paaliin tuon paraisten kolarin jäljiltä? onko jollain vielä kuvia autosta tallessa, vanhat linkit eivät toimi.
     
  9. Stahl-Ville

    Stahl-Ville Gearhead

    Facen ryhmä: Turkulaiset Anerikanraudat ennen ja nyt. Sieltä haulla Häkä-Enska löydät kuvia.
     
  10. toyota...

    toyota... Gearhead

    Ei näkynyt naamakirjastakaan selviävän dartin kohtalo/nykyinen sijainti.
    Muutama kolari kuva oli.
     

Kerro tästä muillekin!