Holley taitaa kiehua

Overdrive.fi on harrasteautoiluun keskittyvä verkkosivusto, joka tarjoaa sisältöä harrastajien ja rakentajien tarpeisiin. Epäasiallinen ja loukkaava sisältö, joka rikkoo sivuston käyttöehtoja, poistetaan. Näin eivät myöskään poliittinen keskustelu ja aiheet sinne kuulu. Harrastus on yhteinen poliittisesta kannasta riippumatta. Overdriven yleiset käyttöehdot löytyvät täältä, ja on hyvä muistaa, että jokainen keskustelija on rikos- ja vahingonkorvausoikeudellisessa vastuussa omien viestiensä sisällöstä.

Ketju osiossa 'Moottori', aloittaja kippis, 15.7.2025.

  1. kippis

    kippis Gearhead

    eli tollasen huomasin Holley overheat .
    mitähän tuohon vielä virittelis viilentämään konehuonetta.
    edelin performer aluimari, 8mm lämpölevy.
    moottorin lämmöt pikkasen alle puolen välin mittaristossa mutta ongelma on tuo jälkilöyly minkä motti tarjoaa sammutuksen jälkeen.
     
  2. Fuselage

    Fuselage Gearhead

    Minkälainen lämpölevy nyt?
     
  3. kippis

    kippis Gearhead

  4. Ratrod34

    Ratrod34 Gearhead

    Onko mekaaninen polttoainepumppu lohkossa, mä oon huomannu et kesähelteellä bensa hiehuu jo pumpussa jos ei ole paluuta tankkiin niin sekin edesauttaa kaasarissa kiehumista.
    Kun siirtyny noihin sähköpumppuihin niin ei oo sen jälkeen bensat kiehunu kun menee viileenpänä kaasariin.
     
  5. kippis

    kippis Gearhead

    Tottta, mekaaninen bensapumppu on. Käynnistyvyys kuumana myös huono, no syy varmaan tuossa.
    Taidan alottaa sillä et laitan 71 termarin, nyt se keskiversio eli 82.
    Ja varmaankin toi puukuotu palikka väliin vielä.
     
  6. Pietsi

    Pietsi Gearhead

    Tuo ede8723 lätty tai vastaavaa on ainakin minulla pelannut.
    Katso vielä, että pensalinjat ei mene lähelle mitään lämmintä.
    Pikkumoparin tapauksessa pystyisi värkkäämään bensapumpun allekin eristeen.
    Ei ole tarvinnut.
    Asian pystyy toteamaan kokeilemalla kuumeneeko bensapumppu.
    Bensansuodattimeksi pienikokoinen malli.
    Perusennakkoa lisää, jos on tällä hetkellä jotain 10 luokkaa, sekä alipaine ennakko käyttöön.
    Rajoita maksimenakkoa, jos asiat niin vaatii.
    Myöhäinen sytytys nostaa lämpöjä.
     
    LPV tykkää tästä.
  7. Slant Sickness

    Slant Sickness Double Gearhead

    Entäs jos kaasarisysteemiin tekisi ruiskujen tapaan polttoaineen paluulinjan? Ainakin se osa järjestelmästä, missä kierto toimii, pysyisi keskimäärin polttoainetankin lämpöisenä, jolla tankilla on erilainen ilmasto ja paljon pintaa haihduttaa lämpöä.

    Vähän ennen kaasaria kuristettu vuodatusputki tai sitten erillinen painesäädin, missä on paluukierron linjan liityntä. Ja ohut linja takaisin tankille.
     
  8. Ei sellasta tarvitse keksiä. Sellasia on ollut ainakin GM:llä ja Jeepillä. Suodattimesta lähti paluulinja tankkiin. Tässä Jeepin:

    [​IMG]
     
    Impala 69 ja kerkko tykkäävät tästä.
  9. Slant Sickness

    Slant Sickness Double Gearhead

    On siinä sen verran "keksimistä", että kun laittaa toisen vehkeen paluukierron, niin on hyvä selvittää, riittääkö painetta kaikissa tilanteissa. Painesäätimellä jos tekee, niin korjaa itse erheensä eikä palauta, jossei paine riitä.
     
  10. Paine tuskin on ongelma, kun on kyse kaasutin eikä ruisku.

    Mutta joo, voi sen tehdä paineensäätimelläkin, jos haluaa. Tässä semmoinen:

     
    Muokattu: 16.7.2025
  11. stana

    stana Gearhead

  12. Slant Sickness

    Slant Sickness Double Gearhead

    Voi venäjän kristus tätä overdriven oraakkelia. Ikinä ei ole itte tehnyt mitään eikä kukaan ole nähnyt, mut joka asiaan löytyy linkki.

    Juju olisi saada tankki jäähdyttimeksi bensalle. Koska kaasarista ei saa paluulinjaa kovin helposti, niin läheltä sitä edes.

    Polttoaineen kiehumispiste on laaja käsite. Jotkut ainekset poreilee jo muutamissa kymmenissä asteissa. Toki, jos järjestelmässä olisi kunnolla painetta, niin kiehumispisteet nousee ja ongelma etääntyy. Mutku kaasarissa on ulkoilman paine, niin se ei sovellu.

    Hyvin pohditussa autossa, Fordin -88 mallinen ruiskukutonen, oli puhallin, joka puhalsi ruiskuvehkeen kiskoa ja suuttimia, jottei ne sauno liikaa pakosarjan päällä =>

    Konehuoneeseen ilmanvaihtoa. Sähköflekti jäis käymään toviksi sammutuksen jälkeen tms
     
  13. Slant Sickness

    Slant Sickness Double Gearhead

    Tenu-Dartissa alkuperäistyyppinen mekaaninen pumppu on toiminut toistakymmentä vuotta siirtopumppuna konehuoneessa olevaan noin 2 litraiseen välisäiliöön, josta lähtee 6mm linja takaisin tankkiin. Painepuolen pumppu kierrättää kiskossa polttoainetta, niin että suurin osa palaa takaisin välisäiliöön ja sitten päätyy jossakin määrissä käymään auton polttoainesäiliössä.

    En tehnyt tätä niinkään lämpöjen hallintaan, mutta varmistamaan, ettei ruiskuun päädy ilmaa silloin, kun polttoainesäiliö on melko tyhjä. Välisäiliö pysyy aina täynnä ja huolehtii samalla, ettei sekaan tullut ilma päädy korkeapainepuolelle.

    Mutta se samalla pitää polttoainejärjestelmän nestejäähdytyksellä viileänä. Mekaaninen pumppu ei myöskään näytä kärsineen, vaikka on pumpannut vsta 2013 ”täysillä”. Tässä versiossa paluukiertoa ei ole rajoitettu, koska välisäiliön paineella ei ole merkitystä.
     
  14. kippis

    kippis Gearhead

    tuli termari vaihdettua 71 asteiseen ja äkkiseltään lämmöt laski ajossa. pysyy 1/4 hujakoilla. ennen lähempänä puolta väliä.
    sähköflekti olis varmaan hyvä laittaa joo.
    mennään nyt tällä säädöllä vähän aikaa ja seurataan tilannetta. pitää ostaa infrapunalämpömittari...
     
  15. kippis

    kippis Gearhead

    onpa tosiaan pieni tuo 0,7mm kuristus. tuoko siis saisi mekaanisellakin pumpulla tehtyä ?
    ( auto mallia "museo" niin ei hirveästi viittis tuunata ).
    ps. eilen tuli 4 vuoden leima =)
    tosiaan "vapor lock" sanoilla löytyy jos vaikka mitä juutuupelista.
     
  16. Fuselage

    Fuselage Gearhead

    Kannattaa myös testata kiehuuko se bensa oikeasti siellä kaasarissa. Että ajon jälkeen vaan pelti ylös ja kuuntelemaan kuuluuko iloinen porina kaasarista.
    Monet isolohkot rupee olemaan siinä iässä, että bensapumpun käyttötappi alkaa olemaan kulunut, niin ei välttämättä tuuppaa tarpeeksi kovalla paineella bensaa kaasariin, jos sieltä on bensat haihtunut yms pois. Ja hetki menee, että kammiot on täys vajaalla pumppaamisella. 3.22" pitäs olla pitkä.
     
  17. fenix

    fenix 3rd gear

    Em. lisäksi, mites pakosarjakääre.

     
  18. kippis

    kippis Gearhead

    joo se olikin vanha termari 195F eli 90 C. entinen omistaja muisteli sen olevan 82....
     
  19. 3964

    3964 3rd gear

    Välillä katsellut jos löytäis jostain tyyliin sopivat ritilät konepeittoon poistamaan lämpöä ajon jälkeen.
     
  20. kippis

    kippis Gearhead

    joo taitaa pakosarjoista isoimmat lämmöt tulla ja kerääntyy ilmanputsarin alle. tietää siitä kun on wix:in ilmansuodatin paistunu kiinni alkuperäseen wokkipannuun!
    ehkä kokeilen pienempää tarvikeputsaria. 14 " olis jo 4 tuumaa pienempi kun toi orggis. jospa ne höyryt menis vähän ohi sitten eikä kerääntys sinne putsarinpohjaan...
    eli ihan tankkauspysähtyminen ei aiheuta kuumaongelmia. mut jos pitempään parkissa niin startit pitenee selvästi.
     

Kerro tästä muillekin!