Selittäkää mulle miten toinen puoli voi aurata tai harittaa enemmän kuin toinen? Ei ainakaan edessä mahdollista. Ei minusta takanakaan.
Luitko yhtään mistä tässä ketjussa on kyse? Jäykkä akseli vinossa = väkisin se toinen harittaa ja toinen auraa.
Teoriassa siinä kohti kun esmes etupään caster kompensoi takapään kulkukulmaa, toki yleensä vain teoriassa, koska käytännössä caster ei kompensoi niin paljoa etteikö taka-akseli "keskittäisi" itseään jolloin auto kulkee kuin ajokoira. Mutta teoriassa siis mahdollista kyllä ja onhan sillä varmasti marginaalinen vaikutus rwnkaan kulumiseen kun taka-akseli on vinossa ja se pyrkii hiertämään vastaan esim. Ilmanvastuskertoimen kasvaessa
Luin. Kommentoinkin edellisellä sivulla. Minusta toinen puoli ei auraa ja toinen harita, vaan se vaan kulkee vinoon.
Rengas-keno vetämään ! Kuoleentunut jousi apparin puolella, kuskin puoli kantaa kuorman ? Rengaslinja pielessä ja taka-akseli vinossa, kuskin puolen tuennassa väljää ? Jarru laahaa kuskin puolella ja pilaa sun renkaan ? Rengasseos apparin puolella kovempi/kovettunut ? Heikkolaatuiset renkaat ? (Oot liian pulska tuohon autoon kun vain kuskin puoli kuluu ) ? IS
Sen verta tiuhaan vaihtuu nuo takarenkaat ettei liikoja pääse kovettumaan Pari sarjaa Vitoureja ollu nyt peräkkäin missä huomasin tän ilmiön, aikasemmin en oo moista huomannu. Pittää varmaa yrittää mittailla vähän mimmosessa ryhdissä tuo auto on, etuiskarit kaipais vaihtoo ainaskin, aika hengetön oli apparin puoli ku vaihoin yläpään kumit tänään. EDIT: Lehtien puslat on kyl ehtoon puolella kans, uretaanit on oottanu tuolla jo tovin hyllyssä asentamista...
Jos se on kempin ansiota? Hantin puoleinen kevenee kuitenkin voimansiirron väännön ansiosta ja ”piirtää vähän vaaleampaa viivaa”. Pane sinne torsen, niin korjaantuu.
Täysin mahdollista: https://www.manciniracing.com/834weldonbrace1.html Keeps axle tubes from twisting under extreme loads, and provides strength and rigidity to Chrysler 8-3/4-inch axles. Welding required.
Joo vahvikkeita myydään kiihdytysukoille ja saa ne varmaan rallattuakin mutkalle, kutenkin jotain 40-50 vanhoja akseleita niin paljon on ehtinyt tapahtua. Tallikaverilla oli ruostunu puhki 8-3/4" kuoret, ei ne kovin paksua materiaalia ole. Mutkalla olevilla kuorilla vois suoraan ajaessa kolme pyörää olla sunnilleen eteenpäin ja se kuskin puolen takarengas vaikka vähän harittaa. Mut mä veikkaan silti tota moneen kertaan jo mainittua perän "kiertymistä" kiihdyttäessä, eli kardaanin pyörimissuunta nostaa apparin puolta ja painaa kuskinpuolta alaspäin. Niin molemmat jos sutii yhtä paljon, niin kuskin puoli höylääntyy enemmän.
Sit kun se toinen kumi on saanut alun hioutua pienemmäksi, niin kempillä ne ei pääse pyörimään suoralla tiellä eri nopeuksia, vaan kuluminen senkun kiihtyy.
Tai sit hankkii koneen joka ulvoo senverran hätäseen ne kumit taivaalle ettei niitä millimetrejä tarvii netissä ihmetellä.
Jooh ei oo kyl tota ongelmaa ku vetää renkaat kerralla silleeks, iha yhtä silleet oli molemmat viime lauantaina. Eli taitaa arkiajossa aiheutua tuo kumma kuluminen vaan, siirrettävä se akku sinne konttiin, joha se tasapainottaa mua ku oon nii höyhenen kevyt Ja onhan se kai tosiaan niin et toinen ku kerran pääsee silleemmäks ni se jatkaa vaan sitä nopeemmin kulumista kempin kaa.
Tää!!! Kyl xarpperin pitäisi ruveta laihuttaa!öö joku, 65-60kg?? Sinne 48kg, max nii rupee pysyy renkaat tasaisena!