Tänne J-kylään kotiutui juuri 1977 New Yorker Brougham 2D. Vielä rekisteröimättä, on tullut Lahden ja Tallinnan kautta, alunperin ensirekisteröity Utahissa. Kohtuullisen siisti yleisilme. Käytön jälkiä tietty maalipinnassa ja kaikki litkut ilmeisesti pitkään vaihtamatta, mutta tekniikka pelaa siististi ja hiljaisesti ja nahkasisustus tämän ikäiseksi todella hienossa kunnossa. Olisi vain kunnon talli, niin pääsisi kunnolla "tutustumaan". Keväällä kilpiin ja ensi kesänä koitetaan liikkua tapahtumissa.
Onko täällä kellekkään tuttu NCH-11 jorkkeri, oli mulla -90. Siinä autossa hankittiin monta unohtumatonta muistoa
Myin sen -90 kesällä nokialle Heinosen Jyrkille ja vuonna 2000 muistaakseni se putkahti taas Ruovedelle yhelle Vellulle, joka myi sen sitten pohjiseen päin. Onko siellä vielä moparin siniset tulpan johdot? Jos on, niin ne on mun laittamat. Onko auto mimmosissa kuosissa nykyään?
joo samat piuhat on vielä,kone oli sillon leikannu kiinni ja lahovikaa aika paljon.nyt sitte hakiessa levis laatikko ja jarrutehostin.taka-akselin kiinnitys oli häipynyt ym,ym,ym,mutta kyllä siitä auton saa.kunhan tehostaja tulee niin sitte yritetään kilpiin.
Täältä löytyy tällainen. Ollut minulla vuodesta -93. Wärtsilän edustusautona 1975-1991 ja itse siis auton kolmas omistaja.
Tännään sai täällä p-savossa 68 Yorkkeri 4d tolppa kilvet takas 12 vuoden tauon jäläkeen.. Alakuperänen rekkari oli BZ-408, joka on nykyään moottoripyörässä.. Vuonna -80 tunnus oli muuttunu NJ-294, joka tulloo nytki voimaan kuhan mustat kilivet tulloo konttorille. Vuonna -98 jääny seisommaan ulos jonnekki Lahen seutuville ja viimeset 2 vuotta sisällä Joutsenossa. Nyt vuan kovvaa ajjoo.
Lisätään Yorkkerin hieman pituutta Mennään rapakon toiselle puolelle.... ja tämähän on tietenkin myytävänä.
Viime viikolla haettiin velimiehelle 1965 New Yorker 2dht Harjavallasta. Valkoinen väriltään, punaisella nahkasisustuksella, erillis penkit + konsoli, erittäin siisti kuntoinen peli. Tuolla oli aiemmin mainittu että kuusvitosta New Yorkeria 2dht:na olis 3 kpl suomessa, mitenköhän lienee? Onkos täällä muilla moisia, ainakin nimimerkki janne88 tunnusti omistavansa tuollaisen.
Kuvasin aikoinaan FHRA Shown parkkiksella silloin juuri jenkeistä uitetun -65 Yorker 2d HT:n, oli vielä jenkkikilvillä ja maalipinta huono. Se ei kyllä ollut valkoinen vaan olisiko ollut jotenkin lohenvärinen? Ja sittenhän Pohjanmaalla oli ainakin ennen tummanvihreä samassa perheessä uudesta ollut 2d HT (vai mitenkä se nyt menikään), siitä oli kuvia kasin näyttelykuvissa. Sitä en kyllä ole ikinä nähnyt.
Katselin netistä noita kuusvitosia jorkkereita, niin yhdessäkään ei ollut erillis penkkejä ja keskikonsolia, kaikki oli sohvapenkillä ja rattikarahkalla. Ilmeisesti ollut valinnainen varuste, 300L:ssä tuo taitaa olla vakiona.
Montako yorkeria... Onko tästä ny mitään käsitystä montako yorkeria löytys. .Alkuperäinen kysymys oli montako yorkeria.