Nettiautosta bongattua

Overdrive.fi on harrasteautoiluun keskittyvä verkkosivusto, joka tarjoaa sisältöä harrastajien ja rakentajien tarpeisiin. Epäasiallinen ja loukkaava sisältö, joka rikkoo sivuston käyttöehtoja, poistetaan. Näin eivät myöskään poliittinen keskustelu ja aiheet sinne kuulu. Harrastus on yhteinen poliittisesta kannasta riippumatta. Overdriven yleiset käyttöehdot löytyvät täältä, ja on hyvä muistaa, että jokainen keskustelija on rikos- ja vahingonkorvausoikeudellisessa vastuussa omien viestiensä sisällöstä.

Ketju osiossa 'Merkki- ja mallikeskustelu', aloittaja Rüsselsheim, 28.4.2006.

  1. Rautamäki

    Rautamäki 3rd gear

    Ei pidä paikkaansa, myydyin malli on Fleetside. Scottsdaleja tietysti myös.
     
  2. Pertura

    Pertura Gearhead

    Mutta Starcraftin sisustamaa Chevrolet Expressiä moni myy Chevrolet Starcraftina tai Chevy Vanina.
     
    Ftw- tykkää tästä.
  3. C4vettester

    C4vettester 2nd gear Bannattu

    Minulla on tästä kulkineesta mielipide:

    Tämä Gasser-henkinen -55 Chevy 2D on ulkoisesti upea ilmestys. 6-71 blower suorastaan kruunaa kokonaisuuden. Sisutan veikkaan olevan karu. Mutta se onkin vain veikkaus kun kuvia siitä osuudesta ei ole.

    Kysymys kuitenkin kuuluu, miten laaja on Suomessa ostajakunta tämän genren laitteille ja mikä on sen käyttötarkoitus harrastevälineenä? Mitä tällä lopulta tekee 55 t€:n hintaan? Nostalgiapitoisia fiiliskiihdyttelyitä Vintage Dragseissa - ja thats it? Eikö 55 t€:n hintatasoon sillä ole tarjota mitään muuta?

    Vette-enthusiastina totean, että samaan rahaan (>50 t€) irtoaa C6 Corvette Z06 jonka huiput ovat 310 km/h. Leppoisa cruisailu onnistuu siinä missä matkantekokin. Luotettavasti. Polttoaineen kulutus pysyy kurissa niin kaupungissa kuin erityisesti matka-ajossa. Kumi palaa riittävästi jos niin haluaa. Rivakkuutta löytyy katu-uskottavasti kiihdytyskarkeloihinkin jos sellainen kiinnostaa. Jne.

    Onko tämä -55 Chevy kulkine alunperin siis rakennettu itselle ja omaan käyttöön vai pelkästään myyntiä ja profiittia ajatellen?

    Joistain myynnissä olevista jenkkiautokulkineista jotenkin nimittäin huokuu se, että ollaan tehty asioita isolla rahalla ja puhtaasti myyntiä ja profiittia ajatellen. Tai että "katekuvitelmat" autonmyynnissä on asetettu täysin epärealistiselle tasolle. Eihän siinä mitään jos harrasteautomarkkinoilla on jotain genreä edustavalle kulkineelle kysyntää jollain uber-hintatasolla, mutta entä jos sitä yksinkertaisesti ei juuri ole? Onko kulkinerakentajat valmiita "holdaamaan" harrastevälineen itselleen jos myynti takkuaa vai olisiko sittenkin järkevämpää tarkistella hintatasoja (alaspäin)?
     
    Muokattu: 5.10.2023
  4. kuula

    kuula Gearhead

    Siinä se nyt onkii taas vertailu vehkeet, -55 chevy ja c 6 pulukka. Hyvin ponnistaa. Hinnasta en puhu mitään.
     
    Charger´69, Hoovee, Volvo_5.7 ja 2 muuta käyttäjää tykkäävät tästä.
  5. paja1

    paja1 Double Gearhead

    Juu ja nämä onkin isoja asioita :poff: itse en edes ostais jos on noin vituiks ilmoitettu,perkele :rotfl:
     
    Isamu ja kuula tykkäävät tästä.
  6. C4vettester

    C4vettester 2nd gear Bannattu

    Oikeastaan kysymys kuuluu, miten laaja on Suomessa ostajakunta tämän genren laitteille tällä pyyntihintatasolla ja mikä on kulkineen käyttötarkoitus harrastevälineenä? Mitä tällä lopulta tekee 55 t€:n hintaan? Nostalgiapitoisia fiiliskiihdyttelyitä Vintage Dragseissa - ja thats it? Eikö 55 t€:n hintatasoon sillä ole tarjota mitään muuta?

    Pointti tämä. Jos minä ostan tämänkaltaisen Gasser-henkisen -55 Chevy 2D:n niin mitä sillä lopulta tekee noin niinkuin kulkineena? Kai sillä on tarkoitus ajaakin? Vai pidänkö minä sitä pääsääntöisesti tallissa seisomassa ja käyn ihmettelemässä sitä siellä kuinka cooli kulkine mulla onkaan?

    Jos minä lähden cruisailemaan jollain vastaavalla blower-gasserilla kaupungille niin se on...veikataanko pa. kulutuksena 40 litraa / 100 km. Tuskin on pers'aukisen harrastajan hommaa tällaisellä blower-vehkeellä cruisailu. Voiko sillä edes cruisailla?

    Tai jos lähden blower-gasserilla matka-ajoon niin vähintäänkin varmaan tuo sama pa. kulutus, mutta kestääkö tekniikka ylipäänsä ajaa maantienopeudella vaikkapa 300 km siivua? Ja kökinkö minä siellä teiden tukkona ajaen 60 km/h perävälityksellä 4.88(!!!) kiekkamittarin huutaessa 3500 rpm jossain missä on 100 km/h tai 120 km/h nopeusrajoitus?
     
    Muokattu: 5.10.2023
  7. hartsa69

    hartsa69 Double Gearhead

    No on sulla ongelmat. Osta samalla rahalla muutama toyota.
     
    Hoovee ja Volvo_5.7 tykkäävät tästä.
  8. Isamu

    Isamu Gearhead

    Lopulta joku ostaa tuon -55 gasserin, tai sitten ei osta ja auto jää nykyomistajansa haltuun, tai sitten tulee roima hinnanpudotus ja joku ostaa sen. Tai ei.
    Tuollaista vehjettä ei osteta millään järkiperusteilla vaan veikkaan tarkoituksena olevan vintagekiihdyttely tai puhdas showmeininki.

    Sekä on aivan turhaa ja jopa hieman tyhmää laittaa vertailuun tuo gasseri ja joku C6 kuitupulkka, apples and oranges...
    Sama kun kauppaisi tyypille joka tykkää pitkäkeulaharrikoista jotain yamahan muoviluotia.
     
    FuryIII '71, Hoovee, Volvo_5.7 ja 1 muu tykkäävät tästä.
  9. leivonharri

    leivonharri Gearhead

    Argumentilla "tää menee kovempaa".
     
    FuryIII '71, Volvo_5.7 ja Isamu tykkäävät tästä.
  10. leivonharri

    leivonharri Gearhead

    Tää on taas samaa sarjaa, kun "jenkeissä on niin huono litrateho" -puheet.
     
    FuryIII '71, Volvo_5.7 ja Isamu tykkäävät tästä.
  11. rapa-ripa

    rapa-ripa Gearhead

    C6 vette on vastenmielisen näköinen mazdakeuilainen sekasikiö vaikka kulkisi viittäsataa.

    Gasserit tuottavat olemuksellaan iloisuutta ihmisissä vaikka niillä ei tekisi mitään.
     
    kuula, Ftw-, Hoovee ja 2 muuta käyttäjää tykkäävät tästä.
  12. leivonharri

    leivonharri Gearhead

    [​IMG]
    Kuitukeula säröillä?
     
  13. Pertura

    Pertura Gearhead

    Mulle se vaan kertoo jotain, jos ei tiedetä mitä ollaan myymässä. Vähän sama juttu kun Dodge Rameja myydään Cummingsin koneella, joka joskus on vielä V8. Se koneen merkki sentään lukee isolla siinä venakopan päällä, eli se olisi tosi helppo luntata, samalla kun laskee ne pakokäyrät. Mutta jos vuosien omistamisen jälkeenkään ei ole maltettu lukea niitä kissan kokoisia kirjaimia, niin lieneekö muutenkaan nyt ollut niin nöpösen nuukaa kaiken kanssa?

    Mielenkiintoista toki olisi tietää että miksi juuri näissä joissain autoissa on nuo varustelumerkinnät jääneet elämään mallimerkinnöiksi. Harva lessubussi-Hiace on myynnissä Toyota Regona tai VW:n lessubussi Carsportina, mutta Expressit ovat tiukasti Starcrafteina. Econolinejä ei ole Starcrafteina niinkään näkynyt myynnissä, vaikka niissä kyljessä samalla tavalla se silloin tällöin lukeekin.
     
    Ftw- ja Peeaa tykkäävät tästä.
  14. C4vettester

    C4vettester 2nd gear Bannattu

    Gasserit tuottavat olemuksellaan iloista mieltä. Agreed, symppisvehkeitä ovat.

    Jos myyjän oma hintaevaluaatio gasserista on 55t€ niin siihen rahaan saa varautua kunnon vastukseen ja kilpailuun harrastekulkinemarkkinoilla. On siellä C6 Corvette Z06:sen lisäksi paljon muutakin tarjolla rahan vastineeksi. On 70' Cudaa, 70' Challengeria, jne. About näyttelytasoisia klassikoita ja myös näiden klassikoiden 2000-lukulaisia "uustulkintoja" (Camaro, Charger, jne) joilla voi oikeasti tehdä harrastekulkineena muutakin kuin kiihdytellä "Vintage Dragsejä" kerran kaksi kesässä.

    Oma mielipide on, että perusasiallisten klassikko-Chevyjen (55' - 57') hintahaarukka 25 - 30 t€ alkaa olla maksimi mitä harrastekulkinemarkkinoilla kannattaa esittää. Sitten kun mennään "Timo Pajala tasolle" niin voi perustellusti nostaa pyyntiä pykälän.

    Sen verran kannattaisi ostajakunnan järjenjuoksua kuitenkin kunnioittaa ettei ihan päättömillä evaluaatiotasoilla yritä löytää ns. höynäytettävää uunoa. Voi toki yrittää, mutta onnea matkaan sille tielle.

    (Kiinnitin itsekin huomiota tuohon kuitukeulan mahdolliseen säröillä olemiseen...ja pyyntihän tälle oli 55 t€ :rolleyes:?)
     
    Muokattu: 6.10.2023
  15. Isamu

    Isamu Gearhead

    Eli siis vaaaltavan pitkäpiimäisiä postauksia siitä, että gasseri sun mielestä kovalla hintapyynnillä.
     
    Seevu, Ftw- ja C4vettester tykkäävät tästä.
  16. Hoovee

    Hoovee Double Gearhead

    Jos ja kun joku tuon gasserin ostaa, niin:
    -häntä tuskin kiinnostaa sen kulutus
    -häntä tuskin kiinnostaa kuinka kovaa joku suppomallinen corvette kulkee
    -häntä tuskin kiinnostaa muutkaan järkiperusteet
    -hän tuskin kiinnostaa mitä tarkoittaa sana "evaluaatiotaso"
     
    Seevu, Ftw- ja Stang_81 tykkäävät tästä.
  17. leivonharri

    leivonharri Gearhead

    Tai kolme uutta Kia Picantoa ja vuoden bensat niihin.
     
  18. Bluestone

    Bluestone Double Gearhead

    ...hei ettekö huomaa: teitä trollataan !! :D:p
     
    isalmela ja Isamu tykkäävät tästä.
  19. Charger´69

    Charger´69 Double Gearhead

    Tässä sulle vastaus ihan videon muodossa tommosille vähä erikoisemmille, jopa blowerilla varustetuille vehkeillä, vaikka ihan jo 4x4 monsterin muodossa:

    IHAN VITUN MAHTAVA KÄYDÄ VÄLILLÄ MUTKA HEITTÄMÄSSÄ!!!

    Ja perään voin todeta, että millään 2000-luvun Corvetella ensinnäkään tää 4-henkinen remmi ei olisi tuota matkaa voinut edes tehdä, eikä se ois ollu puoleksikaan niin siistiä ku oli tällä :odcool: Että tässä sitä toista näkökulmaa mitä varmaan kaipasit noihin pohdintoihisi että mitä ja miksi jne. :rotfl:

     
    kuula, Ftw-, Tunaman ja 3 muuta käyttäjää tykkäävät tästä.
  20. leivonharri

    leivonharri Gearhead

    Jos ei kukaan trollais, niin täällä ei tapahtuis mitään, joten oon Savon ukolle vähän kiitollinen.
     
    Bluestone ja Charger´69 tykkäävät tästä.

Kerro tästä muillekin!