Nettiautosta bongattua

Overdrive.fi on harrasteautoiluun keskittyvä verkkosivusto, joka tarjoaa sisältöä harrastajien ja rakentajien tarpeisiin. Epäasiallinen ja loukkaava sisältö, joka rikkoo sivuston käyttöehtoja, poistetaan. Näin eivät myöskään poliittinen keskustelu ja aiheet sinne kuulu. Harrastus on yhteinen poliittisesta kannasta riippumatta. Overdriven yleiset käyttöehdot löytyvät täältä, ja on hyvä muistaa, että jokainen keskustelija on rikos- ja vahingonkorvausoikeudellisessa vastuussa omien viestiensä sisällöstä.

Ketju osiossa 'Merkki- ja mallikeskustelu', aloittaja Rüsselsheim, 28.4.2006.

  1. PPRCuda

    PPRCuda Double Gearhead

    Tässä 1960 Käkkylöitä noin 25 -33.000 eur (tinkaamattomalla hinnalla), jos tuo Oulun pojille mennyt auto jäi harmittamaan.

    https://www.blocket.se/annons/sodermanland/cadillac_coupe_de_ville_series_62/1000429555

    https://www.blocket.se/annons/skara...coup_330hk_avbetalning_hemleverans/1001285974

    https://www.blocket.se/annons/skaraborg/cadillac_serie_62_1960_avbetalning_hemleverans/1001336081
     
    isalmela ja SK- tykkäävät tästä.
  2. Bluestone

    Bluestone Double Gearhead

    Armotonta itkemistä kaatuneesta maidosta....
     
  3. Turbiini

    Turbiini Gearhead

    Koska tuo ei ole ollut merkinnällä "myydään eniten tarjoavalle" niin ei suojahuudolle olisi mitää tarvetta ollu, Veikkaisin että joku on sen oikeasti halunnu ja soittanu myyjälle ja kysynyt minkälaisen tarjouksen hyväksyy, ja lätkäissyt suoraan sen tarjoukseksi.
     
  4. MudMax

    MudMax Gearhead

    Ostaja on myyjän tuttu ja palauttaa auton, jolloin se jää Huutokaupat.comin riesaksi.
    Pakko tuossa on olla joku kompa, esim. maksavat toiseksi korkeimman huudon mukaan, muutenhan toi kioski olisi jo konkassa tuon takia????
     
  5. Charger´69

    Charger´69 Double Gearhead

    Noista tuo ylin on kyllä melkeen jo kusetus, siis siihen nähden mitä liikkeen jakamat kuvat myynti-ilmoituksessa antaa ymmärtää. Tuosta olin viestinvaihdossa keväällä joskus Tammi-Helmikuussa, kyselin lisätietoja ja sain sellaisen ymmärryksen että auton alla olisi hieman hommia "jos ihan viimesenpäälle haluaa". No pyysin laittamaan tarkat kuvat auton alustasta ja lupasin auton ostaa, mikäli mitään radikaalia ei ilmene, että shippaavat sen mulle Haaparantaan. No kuvat tuli, niin tuosta vehkeestä käytännössä puuttuu pohja, ja tarkemmissa kuvissa näkyy että se puuttuu jopa helmojen yläpuolelta asti, siis ihan on yli kämmenen kokosia reikiä siellä täällä. Tein sitten lopulta autosta 20k€ tarjouksen, ja pyysin shippaamaan pikimmiten Haaparantaan, koska hitsaustyöt ovat valtavat niin en nähnyt tarpeelliseksi tarjota euroakaan enempää. Tarjous hylättiin suorilta, ja sain viestin "Hello! Not interesting. We can sell it for 290 000:- SEK". Noh, siinäpähän tuo nököttää edelleen saman liikkeen omistuksessa 6kk myöhemmin eikä näytä hintakaan enää olevan 290.000 SEK, eikä kauppa käy edelleenkään. Oli kyllä raju pettymys siihen nähden, miltä tuo kuvissa näytti. Enkä usko että kovinkaan moni muu on edes tuota 20k€ valmis maksamaan auton nähtyään alapuolelta.
     
    Carillo tykkää tästä.
  6. teddy99

    teddy99 Double Gearhead

    eeko ja Peeaa tykkäävät tästä.
  7. Concarne

    Concarne Gearhead

    En ole kyllä tuollaista huomannut. Päinvastoin harrasteautoissa näyttää, että niistä voi pyytää mitä vaan historiasta huolimatta. No, itselleni ei ainakaan historialla ole väliä vaan sillä missä kunnossa se auto ostohetkellä on. Ostaako sellaiset auton menneiden hintojen selvittelijät koskaan mitään?
     
    Muokattu: 9.7.2024
    Ässä., Carillo, Charger´69 ja 1 muu tykkäävät tästä.
  8. Solvent

    Solvent 3rd gear

    Juuri näin. Monesti edellisvuonna 5 kilolla myynnissä roikkunut mattamusta, ryypätty lintta tulee uudella omistajalla viimeistään seuraavana vuonna myyntiin pari-kolme kiloa kalliimmalla. Tehtyinä huoltoina korkeintaan ulkona seisottaminen, autossa ryyppääminen, pari kadonnutta listan pätkää, ilmansuodattimen poisto ja puoliksi ladattu akku. Avot!

    Hinta tietysti on oikea, kun se miellyttää ostajaa ja myyjää...
     
    Pikku-Kalle tykkää tästä.
  9. Pikku-Kalle

    Pikku-Kalle Gearhead

    Eikse ennemminki oo niin että jobbari ostaa ja nostaa sen 27 000€ Cadillacin hinnan jonnekki 35 000€ eikä tee muuta ku ottaa omalle tontille, parhaillaan samat kuvat vielä? Enempi kai se noinpäin menee sitte todellisuudessa ku se että huutelijat on että "maksan vaan puolet".
     
    Solvent tykkää tästä.
  10. Charger´69

    Charger´69 Double Gearhead

    Hyvä kysymys, veikkaan itsekin että eivät, mutta kauhiaa itkuvirttä kyllä itketään porukalla :D
     
  11. Concarne

    Concarne Gearhead

    Sitähän voi kuunnella sujuvasti tai olla vaikka kuuntelemattakin. Aina voi sanoa että kukaan ei pakota ostamaan. Sitä tarkoitin sillä mahdollisella positiivisella vaikutuksella, että vähentää näiden "ostajien" turhia yhteydenottoja kun jäävät kauhistelemaan hinnan nousua.
     
  12. Charger´69

    Charger´69 Double Gearhead

    Mielestäni silti kaiken kikkailun voisi jättää kauppahommista aina pois.
     
  13. esmi

    esmi Gearhead

    Tuskin on ovea toiseen autoon otettu,kuvista päätellen on sisäänajettu!,koneen siirtoa toiseen autoon en kyllä ymmärrä ku toi ois varmaan kannattanut laittaa ennemmin kuntoon.
     
  14. Petri R.

    Petri R. Double Gearhead

    Miten ois LS-swappi Rolssiin? :D
     
    Bluestone tykkää tästä.
  15. Onneksi sulla on oikea hymiö..:cool:

    Mitenköhän katsastusmies tulkitsee sen alkuperäisen “adequate” tehomäärän..:D
     
    Concarne, Rannis ja hartsa69 tykkäävät tästä.
  16. hartsa69

    hartsa69 Double Gearhead

    LehtinenA ja Isamu tykkäävät tästä.
  17. fenix

    fenix 3rd gear

    Olisipa kybätonni ylimääräistä.:D
     
    eeko tykkää tästä.
  18. leivonharri

    leivonharri Gearhead

    Mä kun en oikeasti noista sipulirengasvolkkareista ymmärrä...
    Niin onko toi nyt sit yhtä huikea kuin ne rallimallit? Hirveesti ovia ainakin?
     
  19. hartsa69

    hartsa69 Double Gearhead

    Kyllä ovia olla pitää. Huikeudesta en tiedä...
     
  20. Fuselage

    Fuselage Gearhead

    Ilmotuksessa oli "Myydään eniten tarjoavalle muutaman kuukauden sisään."
    Juu ei 100 korisesta makseta 10k €, jos ois 80/90 quattro, niin niissä hinnat on korkeammat. Mutta ei niistäkään projekteina maksetan tollasia hintoja.
    https://www.nettiauto.com/audi/90/14081607
     

Kerro tästä muillekin!