Pontiac Trans Am 78

Overdrive.fi on harrasteautoiluun keskittyvä verkkosivusto, joka tarjoaa sisältöä harrastajien ja rakentajien tarpeisiin. Epäasiallinen ja loukkaava sisältö, joka rikkoo sivuston käyttöehtoja, poistetaan. Näin eivät myöskään poliittinen keskustelu ja aiheet sinne kuulu. Harrastus on yhteinen poliittisesta kannasta riippumatta. Overdriven yleiset käyttöehdot löytyvät täältä, ja on hyvä muistaa, että jokainen keskustelija on rikos- ja vahingonkorvausoikeudellisessa vastuussa omien viestiensä sisällöstä.

Ketju osiossa 'Projektit', aloittaja Aukustus, 21.1.2019.

  1. chevy 2

    chevy 2 Gearhead

    Kannatata se startti ekana shimmata,tai varmistaa se hammaskosketus.Ei olisi eka GM jossa startti laittaa vastaan ja syynä ei ole ennakko vaan shimmaus.
    Viimeisin Pontiac 461,teki saman tyylistä käytöstä koekäyttöpenkissä ja se ongelma poistui kun laittoi kosketuksen hampaalta kuntoon.

    Seoksista ja ennakosta sen verran että vaikka siellä olisi 32astetta 40asteen sijaan niin se ei selitä reilua 20l/100kmh kulutusta ja tulppien syöntiä.
    Joo vaikuttaa käytökseen tietenkin mutta ei tee sitä ,että soppaa menisi ämpärillä yhtäkkiä,paitsi jos ennakko on myöhäisellä,siis ATDC lukemissa.

    Seossuhteen jahtaaminen,ideaalisen Stoichiometrisen semmoisen kannattaa unohtaa kun kyseessä mieto ruttu ja 70's palotilat rautakansissa ja mietoa virinokkaa.
    Tyhjäkäynnin seoksen säätäminen antaa kyllä pienen muutoksen myös maantieajelun kulmille,se ei ole se syy miksi syö soppaa noin paljon.

    Olis kiva kuulla millaista lukuun se säädetty nyt,jos kerta mittari ollut käytössä?

    Soppamittareissakin on eroja,ne ekan mallin PLF oli aika susia(missä se sydänkäyrän mallinen kuvio näytössä),seuraavat parempia.
     
    440Mag tykkää tästä.
  2. Weijari

    Weijari Gearhead

    Samaa mieltä, vähän on pieniä kyllä vaikutukset sytytyksella ja seoksella yksinään.. Jos takaisinpotku johtuiskin startin shimmaamisesta ja sytkä oliskin myöhäsellä, niin ei kait toi piirtäis asfalttiin kuten kuvailtiin?

    Tuo tulppien syöminen tuntuu vaan niin kummalliselta. Minkä näköiseksi ne tulpat menee?
     
  3. Procharged Vette

    Procharged Vette Gearhead

    Tulppien syöminen ei kuulosta ollenkaan kummalliselta silloin kun tulpat ovat liian kylmät. Kylmä tulppa ei pysy puhtaana varsinkin kun lisänä on vielä syttö myöhässä ja seos rikkaalla. Kun tulpat ei pelaa niin ei käynnistyskään toimi toivotulla tavalla.
     
    LPV tykkää tästä.
  4. Aukustus

    Aukustus 3rd gear

    Oho, täällähän on ollut hyvää spekulointia mun viime käynnin jälkeen :D Joo tosiaan tuo kaasari säädettiin aikanaan persdynoa yms "vanhanliiton" metodeja käyttäen Jarin toimesta. Laajakaista oli vain tukena, ei sen mukaan varsinaisesti säädetty. Plx laajakaista, eli ihan laatukampe. Arvoja en enää muista, että minkälaiset seokset oli lopulta, mutta napsun rikkaalla tuo moottori parhaiten pelasi, etenkin juuri pintakaasualueilla.

    Kaasarin powervalven vaihdoin samassa säätörumbassa, mutta en kyllä millään muista mikä siellä on paikoillaan. Ehkä voisi sen korvata uudella powervalvella varulta. Sytkä on joku ihan perus HEI kampe, aihetta voisi olla se päivittää johonkin parempaan, kun toiminta vähän kyseenalaista sillä.

    Startin hammaskosketusta voisi vähän shimmailla kokeeksi eri mallille, kun niitä shimmejäkin mulla löytyy hyllystä.

    En usko, että tuo syksyinen seoksien hienosäätö vielä mitään radikaalia muutosta sai aikaan kulutuksen suhteen, vaikka muuten tyhjäkäynti parani. Aika alueella noi ruuvien säädöt kuitenkin oli.

    Moottorin toiminnassa ei siis varsinaisesti ole valittamista, paitsi tuo bensankulutus ja laiska starttaus. Vetää hyvin ja raikkaasti läpi kierrosalueen, vailla mitään kakomisia tai puutumisia. Pelkällä kaasulla sutii 1&2 vaihteen läpi noilla 295 sporttirenkaillakin niin halutessaan.

    On tuossa välillä käynyt jo mielessä nakata roskiin tuo kaasari ja Sniperiä tilalle o_O

    Tuossa on siis Pontiacin 400 lohko vuodelta -67, #16 kannet vuodelta 68 kevyesti portattuna, puristukset ~10 huiteilla. Nokkana Ram Air 4, muistaakseni 282/288 asteilla. Eli lähtökohtaisesti oikeinkin hyvä kombo ainakin paperilla.
     
  5. Weijari

    Weijari Gearhead

    Elis siis: Perus HEI, jonka alipainekello toimii ja perusennakko n. 16, jolloin maksimi n 36, kun perus-HEI antaa sen n. 20 lisää mekaanista. Tän päälle vielä alipaine-ennakkoa määrä x, yleensä 12-15 ilman ruuvaamista. Tosin sanoen ihan alueella pitäis olla, kuten joku koneen oikeasti nähnyt oli todennutkin.

    Saako sytytys tarpeeksi virtaa ja voltteja, jotta tulee tarpeeksi kipinää, eli onko laturi ja jännitteensäätäjä kunnossa, eikä jakajan syöttöjohdossa ole mitään resistoreita tai kulahtaneita fusible linkkejä?

    Onhan sytytysjohdot ajan tasalla?

    Tiedän erään pikkulohkon, jonka jakaja sai liian vähän sähköä, jonka vuoksi seos oli rikkaalla, kun laihempi seos ei tahtonut syttyä. Syynä oli sekä huonohkot tarvikejohdot että resistori jakajan syöttöjohdossa. Näiden kahden korjaamisen jälkeen sai vaihtaa ihan neulojakin pienemmäksi edelbrokissa, alkoi tulpat pysymään puhtaana ja kulutus tippui olellisesti. Samoin ennakkoja piti pudottaa.
     
  6. eeko

    eeko Gearhead

    Hyvä pointti, aina kannattaa mitata ne jännitehäviöt. Joskus oli yksi laite, joka ei millään meinannut herätä, mutta kun veti suoraan akulta plussan, niin johan lähti. Samalla tavalla tuli yksi laturivikainen Panhead rallista pois. Välillä vaan vaihdettiin akkua toimivasta laitteesta.
    -eeko
     
  7. Aukustus

    Aukustus 3rd gear

    Tulpanjohdot itsessään on kunnossa, laitoin uudet silloin kun moottori tehtiin. Mutta jakajalle menevä virtajohto ja sen jännitehäviöt on kyllä syytä mittailla. Eli tuossahan on jo monta juttua mistä lähteä hakemaan, eli virta/sytkäpuolen tarkisteluja ja lähteä vaikka kokeilemaan niitä pienempiä pääsuuttimia, josko toimisi pienemmilläkin.
     
    isalmela tykkää tästä.

Kerro tästä muillekin!