Samaa lehteä muistelen. Ihme kun en muista mitä pitää kaupasta tuoda tai edes ottaa lompakkoa tai kassia mukaan mutta Isuzun kuvan muistaa 42 vuotta vanhasta lehdestä.
Toi "Hesalainen" on mies Heikinlaaksosta, nykyine FHRA johtokuntalainen Esa Suokas. Paikka on Kauhajoki ja vuos muistaakseni'88. Jos oikeen tarkkaan kattoo ni keskimmäisessä kuvassa pullakuskicomaron takana näkyy sininen linjakas urheiluauto... jknu katottoman '69 comaron lokasuoja vaan pilaa maisemat.
PommiTommi ajoi lajitoverilla. Mutta J.W vei reeryhmän potin. Noi on kaivettu joululahjuksella dioista tikitaaliseen muotoon ja löyty -1987 kasasta?
Tuskin kukaan aikalainen voi unohtaa Tommin sukkulanmuotoisen urheiluvaunun menoa. Ei muuten mut se viimeistely. Eikä toi niin kauas sen suhteen jääny chevellekään. Liekö toi sitte sitä Aalto-yliopiston "function over form" teoriaa käytännössä?
Muistelin että mulla olis ollut kuva yhdestä tuollaisesta mutta eipä ollut. Mutta löysin pari tuollaisen rekkaria vanhoista "arkistoistani" eli BOH-5 ja AEN-7
Tässähän nämä kaverukset ovat samassa kuvassa n. vuodelta 1974. Assi etujalka kipeenä. Kuka tunnistaa paikan? Kuvat otti HYDIn tuolloinen omistaja Hämeenlinnasta.
Tainnut tämäkin olla jo aikaisemmin, mutta kuitenkin... Tommin moottori v. 1988 Motopark, 'love over gold, mind over matter' tai jotain sinne päin Vuoden 1985 versio oli vielä enempi hillitty
Kun nyt tikkuja silmitellään, niin ei ollut oman Dartin konehuone tuolloin juurikaan siistimpi, huomaa tyylikäs tukipuu ja asiallinen kilven kiinnitys.
Ei GT mutta Isuzu Bellett kuitenkin. Suomalais-ugrilainen pakoputkiremontti meneillään, kun oli Koriarolliin kiire. Huomaa Hiihtoliiton hyväksymä rengastus, ei naarmun naarmua. Vuosi 1976, Isuzu 1965.
Perkele, nämä kuvat on Parikkalasta, kirkonkylästä, entisen Shellin pihasta. Vasemmalla juuri hiljan suljettu ja purettava ravintola Kaakonranta, takana näkyy silloinen Mortensenin urheilukauppa ja kukkakauppa.
Kauhavan ensimmäinen auto, ilmeisesti 1900-luvun alun Oldsmobile, edustaa suomalaisen autoilun ja maailman autoteollisuuden varhaishistoriaa. Adiel Niemikaijan omistaman auton ratissa Matti Kari vierellään Passiniemen talon palvelustytöt. Kuva on otettu 1910-luvun lopulla Passiniemen makasiinin päädyllä. Aune Karin kokoelmat. Teksti lainattu kirjasta pois alta, auto tuloo. Kirjassa sama kuva.