Chevy pa pumpun rele

Overdrive.fi on harrasteautoiluun keskittyvä verkkosivusto, joka tarjoaa sisältöä harrastajien ja rakentajien tarpeisiin. Epäasiallinen ja loukkaava sisältö, joka rikkoo sivuston käyttöehtoja, poistetaan. Näin eivät myöskään poliittinen keskustelu ja aiheet sinne kuulu. Harrastus on yhteinen poliittisesta kannasta riippumatta. Overdriven yleiset käyttöehdot löytyvät täältä, ja on hyvä muistaa, että jokainen keskustelija on rikos- ja vahingonkorvausoikeudellisessa vastuussa omien viestiensä sisällöstä.

Ketju osiossa 'Sähkölaitteet', aloittaja Artomika, 29.11.2024.

  1. Artomika

    Artomika 1st gear

    -88 K2500 diesel Chevy Silverado jätti tielle vaikka olin juuri vaihtanut pa-pumpun. Epäilen, että pa-pumpun rele on vialla. Sehä sijaitsee tulipellissä apumiehen puolella. Siellä on toinenkin samanlainen rele, mikä mahtaa olla ? Moottori lähti käyniin kun niitä releitä kopisteltiin. Kumpi releistä on pa-pumpun rele ja mikä on toinen ?

    Jostain luin, että tämä rele antaa virtaa 5 sekunnin ajan ja sitten pa-pumpun virran pitäisi tulla öljynpaineen anturin kautta. Päteekö tämä vain bensamoottorille ?

    Toinen huhu oli, että öljynpaineen anturi säätää myös polttoaineen painetta.
     
  2. mikka

    mikka 3rd gear

  3. Artomika

    Artomika 1st gear

    Tuossa on polttoainepumpulle oma rele, joka ilmeisesti saa ohjauksen ECU:lta kun virta-avain on toisiksi viimeisessä asennossa ennen starttia. Kun moottori käynnistuu niin öljynpainesensorilta alkaa tulemaan myös ohjausvirta releelle ja hetken pääästä ECU:n ohjaus katkeaa ja rele saa virtaa vain öljynpainesensorilta. Tällä järjestelyllä halutaan estää polttoaineen pumppaus kolaritilanteissa.

    Omassa tapauksessa nyt pitää tarkistaa toimiiko öljynpaineen sensori oikein tai onko moottorin öljynpaine liian pieni. Moottori pysähtyy muutaman minuutin käytön jälkeen.

    Manuaaleja ja kytkentäkaavioita löytyy gmt400.com sivustolta:
    88-98 Service Manuals | GMT400 - The Ultimate 88-98 GM Truck Forum
     

Kerro tästä muillekin!