Oikeampi kysymys on: Miksi ei? Ei vaan, onhan tuo aika kamala kötöstys mutta jos haluaa kokeilla/harrastaa niin jokainenhan tekee omalleen mitä haluaa
Sori, minä aloitin sivuraiteelle puhumiset, kun lava Cadillacieista aloin juttua kertomaan. Kun Googlettaa, niin aika monella on ollut tarve laikata sedan/farkku pick upiksi. Merkistä ja mallista riippumatta. Osa onnistunut paremmin, osa huonommin. Aloitetaan arkimallilla: Toyota Camry Volvo Amazon Lada Pick Up. Tällaisen olen nähnyt Suomessakin. Tehdastuote. Onpa kauniin näköinen... Olisiko Photoshop tapaus, vai sittenkin asialla joku öljyählämi joka ei enää tiedä mitä voisi tehdä rahoillaan. Lamborghini Mercedes W115 Pick up myyntiesite... Enpä ole edes kuullut että tehdas olisi tällaisia tehnyt... Thaimaassa nauroin kun näin näitä Daihatsuja liikenteessä. Lavan pituus on luokkaa 40 cm. Siellä lava-autoista saa jotain verohelpotuksia, siksi suosittuja. Lavan minimipituutta ei ole määritelty, niin kuin sääntösuomessa. Mahtuu tuonne lavalle ainakin 1 kaljakori. Skoda Felicia Fun. Rekisteröity neljälle. Lavalla saa matkustaa 2 heppua ja ihme kyllä niin myös Suomessa. Ei ole Suomi ainoa maa maailmassa, jossa kansalaisilla on ollut suuria vaikeuksia verottajan kanssa... Ei kai tällaiseen ratkaisuun muuta selitystä voi olla. Isetta pick up. Lava Jaguar XJ6 ilmeisesti tehtiin sarjatuotantona jossain koripajalla. Englannissa kun on aina ollut keskimääräistä paremmin toimeentulevia maanomistajia, niin noloahan se olisi lehmän paskaa kuskata rahvaanomaisesti Massey-Fergusonilla. Romanialaiset eivät kai käyttäneet Pininfarinan muotoilustudion apua luodessaan Dacian, omaa sukua Renault 12. Saimaan palloseura, eli Saipa valmistaa edelleen tätä Datsun lava-autoa. Olisi varmaan ainoa uusi auto maailmassa, jonka haluaisin ostaa. Tai helppoahan tuo olisi ostaa, mutta Trafi on varmaan toista mieltä siitä miten siihen saisin rekisterikilvet.... Saipa tehtaan nettisivu: http://www.saipa.co.ir/en/allproducts/Zamyad/zamyadvanetz24 Ihmettelen, miksi tehtaan omissa kuvissa oleva auto vaikuttaa pienoismallilta..? Tämäkin taitaa olla edelleen tuotannossa: Paykan Bardo. Henkilölle, joka tarvitsee auton liikkuakseen paikasta A paikkaan B. Ei sisällä Nintendo pelikonetta koelaudassa, eikä muutakaan sähköpaskaa.
Vanha työkaveri oli aikoinaan näitä pickup f bodyja sepittämässä ameriikan mantereella. Karskit oli kuulemma otteet kun noita tehtiin. Muutenkin oli ollut legendaarinen reissu ja pääsi samalla osaksi Suomistoliiton uskomattomia tarinoita.
Tuolla oli kuva tuosta Camarosta jonka näin Karkkilassa joskus kauan sitten ja josta oli hetki sitten juttua toisessa topikissa täällä.
Täällä Turkkuses liikkui -80 luvun alkupuolella siihen aikaan uudehko g 20 van lavaversiona, tehdastekoinen tahi ei? P.s siis ei van
Muistan myös itse nähneeni kyseisen auton useasti liikkeen pihalla kun ohi ajoin, se oli ainakin jonkun jenkkiläisen koripajan tekemä, se oli muistaakseni tuollainen mutta matalakattoinen: Tuon ikäisessä umpikoppaisessa vanissa ei ollut erillistä runkoa, mutta sitä sai myös pelkällä "hytillä" ja silloin oli runko, tästä mallista on tehty asuntoautoja sekä muita koppimalleja: edit, ja nuo rungolliset oli G30:ä.
Päätehdas näitä ei varsinaisesti tehnytkään, vaan argentiinalainen kokoonpanotehdas valmisti näitä joita siellä sitten myytiin Mersun virallisen verkoston kautta. Myös neliovisena. Vahva kotitekoisuuden leima, mutta tällaisia on myyty siellä ihan virallisesti joten ehkäpä tämäkin on tuollainen ollut uudesta asti.
Tämä ei ole kovin "erilainen" lava-auto, mutta itse vasta pitkällä viiveellä aikanaan huomasin että eihän kyseessä olekaan itsenäinen malli vaan henkilöauton lavaversio. Eli Isuzun valmistama avolava joka täällä tunnettiin Bedfordin nimellä, muualla mm. Chevrolet Luv -nimellä. "Oikeasti" tuo on Isuzu Florianin lavamalli. Tämäkin netistä etsitty kuva, itse olen muistaakseni vain kerran kuvannut Florianin ja niitäkään kuvia ei tähän hätään ole käsillä.
"Lada PickUp. Tällaisen olen nähnyt Suomessakin. Tehdastuote. Onpa kauniin näköinen..." Virossa ajelin kaverin mökillä pitkin maastoja Lada Niva extended cab pick-upilla jossa oli joku GM ruiskukone.....ihan tehtaalta....tai ainakin siinä ilmanputsarissa vast oli tarra GM fuel injection. Nivalla olisi päässyt pahempaan paikkaan kun minä olisin uskaltanut ajaa...
Tiedä vaikka olisikin juuri tuo minkä myös minä olen joskus nähnyt, tuskinpa noita montaa on Suomessa... Näytti olevan -89 ja poistettu liikenteestä muutama vuosi sitten.