G-bodyt Suomessa

Overdrive.fi on harrasteautoiluun keskittyvä verkkosivusto, joka tarjoaa sisältöä harrastajien ja rakentajien tarpeisiin. Epäasiallinen ja loukkaava sisältö, joka rikkoo sivuston käyttöehtoja, poistetaan. Näin eivät myöskään poliittinen keskustelu ja aiheet sinne kuulu. Harrastus on yhteinen poliittisesta kannasta riippumatta. Overdriven yleiset käyttöehdot löytyvät täältä, ja on hyvä muistaa, että jokainen keskustelija on rikos- ja vahingonkorvausoikeudellisessa vastuussa omien viestiensä sisällöstä.

Ketju osiossa 'Merkki- ja mallikeskustelu', aloittaja Supreme, 5.2.2012.

  1. ElCamino78

    ElCamino78 3rd gear

     
    tsipi tykkää tästä.
  2. tsipi

    tsipi Gearhead

    Koitin soitellakkii sulle ElCamino78

    Lokari ja puskin ruuvailtu kiinni. Tuplalamppusen maski ja pisteosa tilpehööriä oisin vielä vailla. Kyllä tuon huomenna saa varmaan jo liikenteeseen kun vaan keksii miten lyhdyt kiinnitetään kun maski on sirpaleina.

    [​IMG]
     
    4d sedan tykkää tästä.
  3. 4d sedan

    4d sedan Double Gearhead

    ^Harmi että tuli Caminoon osumaa mutta nythän se jo näyttää paljon paremmalta:odrazz:
     
  4. tsipi

    tsipi Gearhead

    Joo kyllähän se on melkonen ilmestys tällä hetkellä:

    [​IMG]

    Hyvin ovat ihmiset tarjonneet osia! Nyt enää oikeastaan uupuu lampun kehys ja rikkoutunut vilkun/parkin umpio. Niitäkin kyllä tarjottu. Oma aktiivisuus vaan äärimmäisen huonolla tasolla.

    Niin ja puuttuuhan tuosta vielä tosiaan lokariin tuleva vilkku mitä ei kyllä tässä lokarissa ole koskaan ollutkaan.
     
    Kustom STW, Inlinee ja Lemmu tykkäävät tästä.
  5. kuutio`

    kuutio` 3rd gear

    Jos jollain on takarunko aisat korjauskelposet niin tarve olis, tai voin ostaa koko rungon tai auton... tarjoa 044-9584182
     
  6. Stang 72

    Stang 72 3rd gear

    Lemmu tykkää tästä.
  7. toyopet

    toyopet Double Gearhead

    Eipä näitä g-koppia enää mahdottomasti näe. Eilen big wheelsissä ei juuri ollut. Tosin siinä automäärässä ei kaikkea huomaa mutta oliko jopa niin, että minun cutlass cruiser ja sitten se limo-cutlass olivat kokolailla ainoita?
     
  8. 0132

    0132 Gearhead

    Minkäs kokoisia eturenkaita olette g-bodyissä käyttäneet 15 tuuman vanteilla?

    Oma 2-ovinen Cutlas varustettu putkitukivarsilla ja madallettu x-määrä. Tällä hetkellä 225/60/15 kokoiset kumit 7 tuumaa leveillä vanteilla. Molemmat kumit ovat hanganneet ääriasennossa tukivarsiin ja kallistuksen vakaajaan sekä ainakin toinen myös hieman sisälokariin takapuolelta.
     
  9. toyopet

    toyopet Double Gearhead

    Tehdaskorkeudella jousitus ja alla nyt 225/60r15 8"leveällä vanteella et-20. Raappaa johonkin kiinni.
    7" et+10 sama kumi, raappasi kiinni, ainakin vanne tukivarteen.
    7" et0 ja 195/65r15,johonkin raapi silloinkin. Kuten myös 205/65r15.
    Ainut mikä ei tainnut ottaa oli 14" mangels 195r14c kumilla, liekö 6"leveä vanne ja et:stä ei tietoa.

    Yhdellä tutulla el caminossa 245/60r15 et0, en muista oliko 7" vai 8" mutta ei ota mihinkään kiinni. :eek:
     
    0132 tykkää tästä.
  10. 0132

    0132 Gearhead

    Internetistä löytyi tietoa että alun perin varustettu joko 205/75/14 tai 225/70/14 kumeilla, samalla hoksasin että eihän tuo edes ole g-body, kun on 80 vuotinen, vaan a-body:odoops::odbiggrin:

    ET0 15x7 vanne ei ota mulla mihinkään kiinni, mutta 225 leveä kumi sitten osuukin jo vähän joka puolelle.
     
    Lemmu tykkää tästä.

Kerro tästä muillekin!