Grand cherokee Wk2

Overdrive.fi on harrasteautoiluun keskittyvä verkkosivusto, joka tarjoaa sisältöä harrastajien ja rakentajien tarpeisiin. Epäasiallinen ja loukkaava sisältö, joka rikkoo sivuston käyttöehtoja, poistetaan. Näin eivät myöskään poliittinen keskustelu ja aiheet sinne kuulu. Harrastus on yhteinen poliittisesta kannasta riippumatta. Overdriven yleiset käyttöehdot löytyvät täältä, ja on hyvä muistaa, että jokainen keskustelija on rikos- ja vahingonkorvausoikeudellisessa vastuussa omien viestiensä sisällöstä.

Ketju osiossa 'Merkki- ja mallikeskustelu', aloittaja Kalzzuu1, 13.4.2025.

  1. Kalzzuu1

    Kalzzuu1 1st gear

    Morjesta

    Kiinnostais ostella Wk2 Grand Cherokee.
    Minkäslaisia kokemuksia kyseisestä vehkeestä on?
    Minkäslainen tämä vm moottori on kestävyydeltään ja huoltokustannuksiltaan?
    Tyyppiviat?
     
  2. Tomppi

    Tomppi 1st gear

    Terve, Omani on vuoden 2014, ollut minulla nyt viisi vuotta ja ajanut sillä 140tkm. Ennen hankintaa pelotti että minkä ongelmakasan itselleen hankkii, mutta on ollut todella luotettava. Yksi laturi on mennyt oikosulkuun ja yksi takailmajousi posahti. Pakkasilla on joitain kertoja tullut ilmoitus ilmajousituksen ongelmasta, tämä on yleensä korjaantunut uudelleen käynnistyksellä, no pari kertaa ilmapumppu on polttanut sulakkeen. Typet ilmajousiin vaihdettu pari kertaa (maksaa n.100€ kannattaa tehdä). Sähkövikoja ei oikeastaan ole ollut mitään. Kone on se VM-motorin diesel, se toimii kuin kello, on tosi pieniruokainen ja vääntää hyvin, ei syö öljyä eikä tiputa mistään. Tietyt osathan tuohon maksaa aikalailla, mutta mihinkä ne olis sitten halpoja.. Öljynvaihtokin on edullista kun tekee itse :) . Tosi mukava ajella, eikä huonosti auratut tiet ole esteenä.
     
  3. HornetRWB

    HornetRWB Gearhead

    Meillä 2012 Jeep Grand Cherokee Limited (WK2) ja mittarissa noin 470tkm ja tulee päivittäin 150-200km lisää, ostettiin noin 200tkm ajettuna viitisen vuotta sitten. Tekniikkana Iveco-taustainen VM-motorin 3.0 V6, joka TODELLA varmaa tekoa ja luotettava, ei vuoda mitään eikä syö öljyä mainittavasti (kyseessähän ei ole siis se joka paikasta vuotava moniongelmainen mersun 3.0L V6 mitä WKssa). Öljyt ja filtterit vaihdettu näillä ajokilometreillä pari kertaa vuodessa ja mennyt ihan normihuolloilla. Ei sähköongelmia, ei vikavalojumppia ja osia saa hyvin ja ne eivät ole älyttömän hintaisia netistä tilattuna, kuten yleensäkin jenkeissä. On ollut yksinkertainen huoltaa, ihan harrastaja tai peruslähiautohuoltokin saa hommat hoidettua - ei tarvitse marmoritiskejä.

    Meillä autossa jotakuinkin kaikki lisävarusteet, paitsi auto on tilattu viisaasti ilman ongelmallista ilma-alustaa, eli ihan rautajousilla. Noita ilma-alustallisia yksilöitä neuvoisin välttämään kuin ruttoa mikäli auton toimintavarmuus on tärkeää - ne ovat myös varmaan auton ainoa kallis osa huollattaa. Soitappa vaikka Jamantille ja kysy lisää ilma-alustasta... ;) Toinen mitä välttelisin olisi 2015+ autot lähinnä AdBlue systeemien käyttöönotosta ja niiden kaikkien merkkien talviongelmista johtuen.

    Mitäs negatiivistä - ruosteet kannattaa tarkistaa, takaovien aukot ja helmat sekä osassa autoissa jo iänkin puolesta lattia voi yllättää. Motti on myös tarkka öljyistään ja öljytilavuus on suuri, eli riippuen kilometreistä sekin kustannuserä kannattaa huomioida. Muovikromikoristeet mitä etenkin Limitedissä on vaatii huomiota etenkin talvella tai mattaantuvat ajan myötä. Auto aiheuttaa vihervassareissa kaikennäköistä ulinaa, kannattaa siis huomioida se ennen investointia.

    Mitäs positiivista - auto on hiljainen, ei suhise eikä nakuta sisätiloihin. Ison auton kulku on miehekkään 569Nm väännön ansiosta todella kevyttä, leppoisaa ja tasaista. Automaatti vaikuttaa olevan aika pomminvarma laite myös. Dieselin kulutus työmatka-ajossa (lähinnä pikatietä) noin 8,5-9,0l/100km, keskustassa 10,5-11,5l/100km. Tämän vie vaikka perässä olis painavampikin perävaunu, täähän on tosiaan todella hyvä vetoauto myös ja vetopainot on maksimit. Summa summaarum - todella turvallinen ja luotettava laitos, meillä emännän päivittäinen ajoauto.
     
    Muokattu: 28.4.2025 klo 10:49

Kerro tästä muillekin!