Holley Sniper EFI-system?

Overdrive.fi on harrasteautoiluun keskittyvä verkkosivusto, joka tarjoaa sisältöä harrastajien ja rakentajien tarpeisiin. Epäasiallinen ja loukkaava sisältö, joka rikkoo sivuston käyttöehtoja, poistetaan. Näin eivät myöskään poliittinen keskustelu ja aiheet sinne kuulu. Harrastus on yhteinen poliittisesta kannasta riippumatta. Overdriven yleiset käyttöehdot löytyvät täältä, ja on hyvä muistaa, että jokainen keskustelija on rikos- ja vahingonkorvausoikeudellisessa vastuussa omien viestiensä sisällöstä.

Ketju osiossa 'Moottori', aloittaja dean66, 11.7.2017.

  1. p0ks

    p0ks 2nd gear

    Kiitoksia, nyt on ainakin pari vaihtoehtoa, katsotaan löytyykö näitä hylly tavarana suomesta..
    Jos iac on toimiva ja arvo on 0% niin loogisesti myöskään ei tunne imua jos sormella kokeilee sitä kaasarin imureikää?
    Oma imi kokoajan oli arvo vaikkapa 0% ja kun purin sen niin jouset lenteli ja levis koko hässäkkä käsiin..
     
  2. Seevu

    Seevu Double Gearhead

    Josset löydä, niin mulla on parikin. 040-5471927

    Jonkun moparin härvelin ostin Jenkkiosasta, mutta se ei ollut samanlainen. Nää mun varaosat on Holleyn.

    -J-
     
  3. jpalvima

    jpalvima 3rd gear

    Mulla on paketissa uusi IAC, laita viestiä jos tarvit
     
  4. hlappis

    hlappis Gearhead

    näköjään holley julkaisi juuri holley sniper 2.
    poistettu aika monet ongelmat tässä uudessa versiossa.
     
  5. Henkseli

    Henkseli Gearhead

    Maksakaa lisää testaamisesta, kiitos.
     
    Seevu tykkää tästä.
  6. Ducky-13

    Ducky-13 Gearhead

    Hommasin jo pari kuukautta sitten sniperin, sen jälkeen tankkiin tuleva bensapumpun, hyper sparkin ja msd.n blaster 2 puolan msd 6al boxin kaveriksi joka oli jo valmiina.
    Kone oli tuolloin osina ja selvää oli, että ensikäynnistys tehdään kaasarilla.
    Jostain syystä auton valmistuttua motivaatiot ollu vähä kateissa, mut valmistautunu sniperin asennukseen kuitenkin sivussa ja seuraillut jenkki sivustoja samalla.
    Ongelmia ollu heilläkin todella paljon ja nyt tämän 27-sivuisen pätkän läpi käytyä tullut jotenki sellane olo, etten tosiaa ollut varautunut aivan moisien mittaluokan ongelmiin etukäteen.
    Pidetään ny ainakin kaasari, hei jakaja ym romut visusti tallella, ku tarkoitus kaikesta huolimatta asentaa toi ruisku koneen päälle ja kokeilla omaa tuuria tämän kanssa.

    Vähintää 100a laturi pitäis siis hommata, rele ainakin virtalukolta tulevaan 12v, johdotuksien kanssa muutenki erityistä tarkkuutta ym..

    Laittakaas ny tämän alle mitä ootte huomannu, että kannattaa todellakin ottaa huomioon asentaessa tätä paljon puhuttua ruuttaa.
     
    Seevu tykkää tästä.
  7. Seevu

    Seevu Double Gearhead

    Edellä varmaan lueteltukin suurimmat murheet.

    Ennen paikoilleen laittoa keskitä kaasuläpät ja "vahvista" suuttimien liittimet varmuudeksi nippusiteillä.
    Hommaa tai tee kaasuvipuun läppäakselille jatkopätkä. Ei pakollinen, mutta luultavasti haluat sen myöhemmin. Samalla tarkista, että kaasupolkimella on tarpeeksi liikettä tai sitä on helppo muokata jälkikäteen.
    Laita heti sähköt kondikseen. Hyvät maat joka paikkaan! Mieti valmiiksi sniperin johtojen vedot niin, että minimoit häiriöt.
    Hitsaa lambdan kierreholkki oikeaan paikkaan ja tarkista samalla putkiston ehdoton tiiveys.
    Tee riittävän iso bensalinja.
    Tarkista bensapumpun sähköliitin ja mieluusti tee tankin sisäpuoliset liitokset juottamalla ja hyvillä liittimillä valmiiksi kunnollisiksi.
    Hommaa bensanpainemittari.
    Laita varmuudeksi läppärungon ja imusarjan väliin lämpöeriste.
    Lataa tietokoneelle Sniperin ohjelma ja tutustu sen käyttöön. Perusjuttuja on hyvä osata itse. Isompiin säätöhommiin saa kyllä apua, maksullista tosin yleensä.
    Selvitä IACn oikea säätötapa.
    Tarkista, että PCV-venttiili toimii. Uusi ei ole kallis.
    Alipaineletkut uutta ja kunnon kamasta.
    jne. jne.
    Tuossa nyt listaa, mitä itselleni tullut eteen.

    -Jake-

    ps. englannin kieli on aika pakollista taitaa..
     
    Muokattu: 17.9.2023
    Ducky-13 tykkää tästä.
  8. Ei Sniper vaan Fitech, mutta kuitenkin..

    Siis uudessa JAMSI:n videossa on kooste heidän Chevy 383 projektista:



    Samassa yhteydessä he mittasivat (teknisisä ongelmista johtuen) moottorin Holleyn 750:llä sekä Fitechilla:

    [​IMG]
    Eipä näytä suurta eroa suuntaan eikä toiseen..
     
  9. C5_Z06

    C5_Z06 Double Gearhead

    Väärin (lambda) asennettuna ja vuotavalla pakoputkistolla ei ruiskua saa toimimaan. Siellä videon loppupuolellahan ne siitä juttelivatkin. Teknisiä ongelmia.

    Eikä pelkällä täyskaasun seoksella suurta eroa saakaan aikaiseksi.

    Se miten Fitech toimi kadulla versus kaasutin jäi toteen näyttämättä. Vaikka kadulla kuitenkin se suurin osa ajosta tehdään ja pääosin osakaasulla.
     
  10. 4d sedan

    4d sedan Double Gearhead

    Ja sitä kaasutinta olisi myös suotavaa säätää, jos se ei toimi kadulla oikein.
    Onahn niitäkin jotka on menneet Sniperistä/Fitechistä toiseen suuntaan, aika uneliaita noi on mitä omaa kokemusta muiden autoista, ehkä ne vaan oli väärin asennettu:rolleyes:
     
  11. Shining Whit

    Shining Whit Gearhead

    Useempi kuukaus tuli vedettyy kaasarilla ja Sniperin jälkeen. Nyt jääny vani vähemmälle käytölle ku tuli Vito katsastettuu. Mut eiköhän silkin talvicruisingit vetästä, kaasarista nauttien! Täl viikol ois aikomus poistaa loput ruiskuun liittyvät sälät autosta. Jatkos aion käyttää itse ruiskua vain joko ensiasennettuna jolloin siihen tuneuppiin on käytetty varmaankin vähän enempikuin yks työpäivä, tai sit läpiahdetuissa.
     
    68corvette ja Catiska tykkäävät tästä.

Kerro tästä muillekin!