huutokaupat.com

Overdrive.fi on harrasteautoiluun keskittyvä verkkosivusto, joka tarjoaa sisältöä harrastajien ja rakentajien tarpeisiin. Epäasiallinen ja loukkaava sisältö, joka rikkoo sivuston käyttöehtoja, poistetaan. Näin eivät myöskään poliittinen keskustelu ja aiheet sinne kuulu. Harrastus on yhteinen poliittisesta kannasta riippumatta. Overdriven yleiset käyttöehdot löytyvät täältä, ja on hyvä muistaa, että jokainen keskustelija on rikos- ja vahingonkorvausoikeudellisessa vastuussa omien viestiensä sisällöstä.

Ketju osiossa 'Yleistä harrastuksesta', aloittaja moottori-hannu, 18.7.2016.

  1. Zejk1

    Zejk1 3rd gear

    Esileikkinä voi vaikkapa Tori.fi puolella tehdä tarjouksia ja sopia hakuja...samalla voi vimmatusti hakata tattiaan ja uskotella itselleen että kyllä mä oon rahamies....:)
     
  2. Stang_81

    Stang_81 Double Gearhead

    Pientä se on vielä hävitä muutaman tonnin auton huutokaupassa jollekin, eräs naapuri mökkikiimoissaan luuli tehneensä voittavan huudon, joku huusi satkun sen päälle. Kerkesi pullonkin avata uuden mökin kunniaksi, ennenkuin huomasi hävinneensä.
     
  3. karra

    karra Double Gearhead

    Mie olin jo avaamassa VR sivuja jotta saisi junalipun ostettua, onneksi en kerinnyt!

    Katsoin Blocketista ja nuo saman ikäiset B-mersut noilla kilsoilla on yhtä kalliita kuin suomessa eli 6 tonnia. Onneksi en hävinnyt rahaa, jäi vaan rahaa säästämättä, no ajellaan sitten kaupunkiajot edelleen pökötillä.
     
  4. karra

    karra Double Gearhead

    Sain reklamaatiooni vastauksen:

    Ilmoituksissa lukee päättymisajan kohdan yhteydessä aina tieto "tai 3 min viimeisen tarjouksen jälkeen".

    Palveluntarjoajana pyrimme kohtuullisin toimin tarjoamaan korkeatasoisen ja toimintavarman palvelun käyttäjän päätelaitteesta tai verkkoyhteydestä riippumatta. Kaikkien tarjousten läpimenon ja käyttökokemuksen varmistamiseksi korkeimman tarjouksen jälkeen on kolmen minuutin lisäaika. Teknisesti tämä on toteutettu siten, että tarjousten vastaanottajan (Huutokaupat.com) järjestelmässä tarjousten tarkistaminen päättyy kolmen minuutin ja viiden sekunnin kuluttua. Tällä varmistetaan, että palvelun käyttäjien verkkolatenssista johtuvat ongelmat minimoidaan ja huutajilla on tasavertainen mahdollisuus ottaa osaa huutokauppoihin.

    Toinen huutaja on tosiaan tehnyt tuon huudon sen kolmen minuutin sisällä, vaikka se näkyisi, että se on hiukan mennyt yli. Tämä johtuu järjestelmäviiveestä. Huudot eivät siis edes kirjaudu, jos tuo hiukan yli kolme minuuttia on ehtinyt kulua.
    Mikäli huutokauppa on päättymässä kolmen minuutin sisällä, on suositeltavaa päivittää sivua aktiivisesti, jotta olet ajantasalla koko ajan.
     
  5. julmajari

    julmajari Gearhead

  6. matti R

    matti R 3rd gear

  7. -71 MoPar

    -71 MoPar Gearhead

    Selvä 1963 malli näkee ihan korimallista voi olla rekkaroitu loppuvuosi -62. Mutta 1962 on vielä keula vanha malli mikä C-1 veteissä perä tuplavaloilla.
     
  8. julmajari

    julmajari Gearhead

    Joo, näköjään nettiautossa kuuskolmosena, en tunne Vettejä niin tarkkaan.
     
  9. matti R

    matti R 3rd gear

    Tagin L2 sanoo selvästi että valmistettu elokuun 2. viikolla 1963. Viimeisiä 63 vuosimalleja kun syyskuussa alkoi 64 mallin valmistus. Arvaan että tuontivaiheessa jotenkin väännetty vuosimalliksi -62 jotta pystyi tuomaan maahan 25 vuotiaana pienillä veroilla.
     
    isalmela tykkää tästä.
  10. 455STW

    455STW Gearhead

  11. jakulepi

    jakulepi Double Gearhead

    En huomannut tuollaista ainakaan ilmoituksessa? Pidin jopa aika hintavana.

    Edit: Listauksessa näemmä oli, ja nyt laitettu uudelleen myyntiin
    https://huutokaupat.com/kohde/5273745/chevrolet-corvette-1962
     
    Muokattu: 6.2.2025
  12. Ford67

    Ford67 Gearhead

    Ompa säätämistä Corvetten myynnissä, hintaa 27100€ pitäisin päälliseen kuntoon nähden jo kovana. Jos ostaja ei sitten tehnyt ohareita. Runko, motti ja alusta tuskin on mint-kunnossa noilla tiedoilla:confused:. Yllätyksiä luvassa...
     
    kad_boost tykkää tästä.
  13. -71 MoPar

    -71 MoPar Gearhead

    Ostaja tehnyt oharit, jättänyt maksamatta. Ei lue ilmoituksessa kävikö edes katsomassa , todennäköisesti ei tai sitten totesi auton huonommaksi kuin kuvitteli.
     
  14. boomboom

    boomboom Gearhead

    Meni uudestaan kaupaksi 20400 euroa. Selkeä halvennus siis...
     
  15. -71 MoPar

    -71 MoPar Gearhead

    Noin noissa monesti käy jos ei ensimmäisen huutokaupan "voittaja" lunasta tuotetta, niin seuraavassa jää moni ensimmäiseen osallistunut pois ja "voittaja" suljetaan pois kohteesta. Siitä johtuen loppukilpailu mikä on usein kahden innokkaimman nokittelua jää myös lyhyemmäksi, ja vaikka nyt jälkimmäisen voittanut olisi ollut valmis maksamaan enempi niin ei kait oman huutonsa päälle huuda.
     
  16. Fuselage

    Fuselage Gearhead

  17. teddy99

    teddy99 Double Gearhead

    "Nyt mahdollisuus huutaa itselleen upea hienossa kunnossa oleva Chrysler"
    Onkohan myyntiteksti ja kuvat eri autoista...? :odroll:
    Tämä ei yllätä kun katsoo kuka on autoa myymässä.
     
    MTL1 tykkää tästä.
  18. Fuselage

    Fuselage Gearhead

    Itse itselleni vastaten. 9900€ oli vika tarjous, mutta ei kelvannut. Paljonkohan kuvitteli saavansa....
    EDIT näköjään 14k nettiautossa. :rotfl:
     
    Muokattu: 8.3.2025
    litres tykkää tästä.

Kerro tästä muillekin!