kuka kiilasi Pertti Inkoossa?

Overdrive.fi on harrasteautoiluun keskittyvä verkkosivusto, joka tarjoaa sisältöä harrastajien ja rakentajien tarpeisiin. Epäasiallinen ja loukkaava sisältö, joka rikkoo sivuston käyttöehtoja, poistetaan. Näin eivät myöskään poliittinen keskustelu ja aiheet sinne kuulu. Harrastus on yhteinen poliittisesta kannasta riippumatta. Overdriven yleiset käyttöehdot löytyvät täältä, ja on hyvä muistaa, että jokainen keskustelija on rikos- ja vahingonkorvausoikeudellisessa vastuussa omien viestiensä sisällöstä.

Ketju osiossa 'Yleistä harrastuksesta', aloittaja tapsah, 6.6.2020.

  1. BRAKE DRUM

    BRAKE DRUM Double Gearhead

    Ihmisillä on kaikenlaisia ongelmia. Taannoin tässä ACS topicissa jota kuta oli häirinnyt se kun olin lisännyt sinne vain Chrysler tuotteitten kuvia.
     
  2. tapsah

    tapsah 3rd gear

    ^kuka ny semmosta tekis??
     
  3. nimat-13

    nimat-13 Gearhead


    Ei toi uus juttu ollu,noin tehtiin mekin 80 luvulla kun Dötsin akku hyyty mansikkakarnevaaleilla,kännissä oli hieno idea.
     
  4. TopyCa

    TopyCa Gearhead

    Kannattaa valita kenelle alkaa viittilöimään.... vaikka olis H-D alla;

    Aiempi clippi ei tainnut näkyä?

     
    Muokattu: 12.5.2025
  5. hartsa69

    hartsa69 Double Gearhead

    [​IMG]
    Mitenhän tuo on käynyt, avotraktori kaatui Pieksämäellä.
     
    eeko tykkää tästä.
  6. teddy99

    teddy99 Double Gearhead

    Kun luin uutisen kaatuneesta traktorista, oletin sen ilman muuta olevan jonkun teinimönkijän, joita kaatuilee koheltaessa jossain päin Suomea joka päivä. Mutta tämä kuva selventää, miksi uutiskynnys on ylittynyt. On kyllä vaikea keksiä miten tuo on voinut tapahtua. Pieksämäki lehden mukaan kyydissä on ollut 2 henkilöä (missä se toinen on istunut?) Toinen jäi puristuksiin traktorin alle ja loukkaantui vakavasti. Joten olisiko sittenkin teinikohellus ollut tässäkin kyseessä?
     
  7. tapsah

    tapsah 3rd gear

    sotien jälestä kun traktorit alkoivat yleistymään erään sananlaskun mukaan väkeä kuoli enemmän traktorien mennessä nurin kuin talvisodassa...
     
  8. Näihin avotraktoreihin myydään valmiita turvakaaria ja eikä sellasen tekeminenkään ole rakettitiedettä. Onko silti joku nähnyt joskus sellasta livenä?

    [​IMG]
     
  9. hartsa69

    hartsa69 Double Gearhead

    Alaikäiset loukkaantui.
     
  10. Pertura

    Pertura Gearhead

  11. hartsa69

    hartsa69 Double Gearhead

    ^ on kyllä ollut täysin päätön ohitus, eikä ole mitenkään poikkeavaa tuolla teillä.. ei sitä tiedä milloin joku hullu täräyttää päin.
     
  12. Fuselage

    Fuselage Gearhead

    Noita näkee melkein joka reissu. Vappun jälkeinen reissu oli ihme, ei näkynyt mitään ihmeellistä. Ehkä sen verran krapula yms ettei ole uskallettu liikenteeseen törttöilee.
    Poliiseja ei kyllä näe tai jos näkee ne on levikkeillä vahtimassa raskasta kalustoa.
    Mutta tuossa pikuppi Rotkessa ois voinu olla valot päällä. :D
     
  13. BRAKE DRUM

    BRAKE DRUM Double Gearhead

  14. kustomkuuppa

    kustomkuuppa Gearhead

    Ehkä ei, kun ei edes ymmärrä että automaatissa vaihdetta ei jätetä päälle kun noustaan pois.
     
  15. Fuselage

    Fuselage Gearhead

    Maanantaina Mli-Vantaa-Pasila-Vantaa-Mli reissu. Ei mitään ihmeellistä, paitsi takasin tullessa.
    Ihmiset ei kato yhtään peileihin motarilla. Ajetaan hitaamman perseeseen, ihan sama tuleeko vasenta kaistaa ketään takaa, niin eikun eteen. Sit vedetään 110-115kmh siinä vasemmalla kaistalla ja heti sen rekan yms hitaamman nokan eteen.
    Tai kun siellä on niitä siltatöitä nyt useampi, ajetaan oikeaa kaistaa, silta työmaa loppuu, edessä hitaampi, eikun vasemmalle kaistalle katsomatta mitään, välillä sai testata Syslerin jarruja ihan kunnolla. Ja välillä kuulu töminä apukuskin jalkotilasta, kun "hieman" provosoin näitä eteen tunkijoita. Noh jätin sentään auton mitan. Omalla Dodgella oisin varmaan nähnyt edellä menevän taustapeilistä sen nenäkarvat. :eek::D
    Sit kun ajat tälläsen kaistalle tulkija rinnalle ja katsot sivulle, siellä tuijotetaan suoraan eteen, en ollu minä en ollu minä en ollu minä, ilmeellä.
    Kele tana....:mad:
     
  16. Slant Sickness

    Slant Sickness Double Gearhead

    Kestä viiskyt kilsaa stadista ulospäin ja jo alkaa helpottaa. Sen etelämpänä vaan yrittää pysyä koheltajista etäällä. Kuivallakin kelillä noita premiumautoja näyttää säännöllisesti päätyvän metsähallituksen tontille.

    Vasemmalla kaistalla tulppana ajelu on suomi-ilmiö. Vastaavaa en ole nähnyt missään muualla. Tai oli Ruotsissa kerran yksi. Mut siinä oli suomalaiset kilvet.
     
    TopyCa tykkää tästä.
  17. Fuselage

    Fuselage Gearhead

    Tä oli kyllä yllätys, että näin moni. Ei edellis vuosina moista ole ollut. Noh, Pekka Positiivina ajattelen, et yksittäis tapauksia.
    Samalla suunnittelen jos jostain sais Setinan push barin halvalla.... :p:Do_O
     
  18. mpower

    mpower Double Gearhead

    Arvelisin suomalaiseen liikenteeseen pesiytyneen eräänlainen oma ryhmänsä! Ryhmän nimi on "kouluttajat"!:D Kouluttajat ovat sellaisia, ajavat tarkasti rajoitusten mukaan, ei suinkaan liikennerajoituksen mukaan, vaan mitä mittari heidän autossaan näyttää!:rolleyes:

    Miettivät, ajan rajoituksen mukaan, miksi nuo haluavat ohi!?
    Enpäs päästäkään ohi, sillä olen lainkuuliainen kansalainen, enpäs siirrykään oikealle kaistalle! Olkoot tuolla takanani, oppivathan sitten , juu!:rolleyes::D
     
    fmila ja TopyCa tykkäävät tästä.
  19. jänis2

    jänis2 3rd gear

    [​IMG]

    Laihialla kokoonnuttiin muistelemaan kuollutta kyydissäolijaa ja mietitään liikenneturvallisuutta ja poltetaan samalla kumia väkijoukon vieressä.
    Mitään ei opittu..
     
    maxvo2 tykkää tästä.
  20. Stang_81

    Stang_81 Double Gearhead

    No laihial tietenkin ajatellaan et eläminen on niin kallist et olis halvempaa olla hengetön....
     
    jänis2 tykkää tästä.

Kerro tästä muillekin!