SPTR Finals, 6.-7.9.2025

Overdrive.fi on harrasteautoiluun keskittyvä verkkosivusto, joka tarjoaa sisältöä harrastajien ja rakentajien tarpeisiin. Epäasiallinen ja loukkaava sisältö, joka rikkoo sivuston käyttöehtoja, poistetaan. Näin eivät myöskään poliittinen keskustelu ja aiheet sinne kuulu. Harrastus on yhteinen poliittisesta kannasta riippumatta. Overdriven yleiset käyttöehdot löytyvät täältä, ja on hyvä muistaa, että jokainen keskustelija on rikos- ja vahingonkorvausoikeudellisessa vastuussa omien viestiensä sisällöstä.

Ketju osiossa 'Drag Racing', aloittaja homer, 22.8.2025.

  1. homer

    homer Double Gearhead

    Taitaa tulla mainio päätös kaudelle. Kaksi päivää ilmoittautumisaikaa vielä jäljellä ja liki 60 osallistujaa jo listalla. Muistaakseni naamakirjasta näin että Pietilä olisi ainakin tulossa.
     
    jknR ja rude1 tykkäävät tästä.
  2. Shining Whit

    Shining Whit Gearhead

    Joo, eiköhän sinne kunnon kapinat saada aikaseks. Enemmänkin toki mahtuu.

    Ite ilmottautunut Original Street ryhmään. Siel on tällä hetkellä 11 ilmottautunutta, ja melkeen väittäisin et siinä tullaan ajamaan 32 auton kaaviolla.

    Mestaruustilanne on varsin tiukka, Luokkalan Sami on ennakkosuosikki mutta piste-eroa vain neljä pistettä kakkosena olevaan Kieku Saloon. Komantena on Tero Kellosalo vaikuttavalla Saab 96:llaan!

    Pikasesti katoin ettei yhdessäkään ryhmässä oo mestaruus vielä varma autopuolella, ja mitalistitkin aikalailla auki.

    Nyt jos kalustoa löytyy, kannattais tulla motikseen testaamaan ja ajamaan lisenssi ens kaudelle valmiiks. 130€ maksulla saa ajaa lisenssin, ja ajaa perjantaista sunnuntaihin.
     
    jknR, supo ja Herje tykkäävät tästä.
  3. GBS

    GBS 3rd gear

    Tais tulla 15 autoa OS:ään epävirallisten tietojen mukaan. Huikeeta.
     
    Herje tykkää tästä.
  4. Vallu 426

    Vallu 426 3rd gear

    Katsojana paikalle,tätä kivaa nyt reilu 40 vuotta täynnä.
    Harmi,kun yrittäjänä aika ei riitä,et vois kokeilla omia romujakin edes joskus.
    Ei paha hinta tuo 130 e.
     
    supo tykkää tästä.
  5. supo

    supo Double Gearhead

    Loistavat finaalit tulossa,paikallan.140 teamia ratkomassa mitallit paikan päällä!Ole paikalla!
     
    Kähmy 545 tykkää tästä.

  6. Aikaa meillä olisi, mutta majoitusjutut on niin vaikea rasti hoitaa että ei mitenkään kiinnosta alkaa kulkemaan jonkun etelä-savon kaupungin ja radan väliä. Radalla oleminenkin huonolla säällä (jota ei tietenkään toivota) on vähän niin ja näin kun on pelkästään umpitraileri ja pick up. Jos sattuu kylmä jakso, on linja-autoissakin lämmittimet täysillä...
    Tierp olisi kiinnostanut, mutta kun haluavat ajaa 12auton kaavioita, niin ne ajaa niitä.

    Hienoa että Finaalit vetää kisaajia. Onhan tuo määrä semmoinen että harvasssa skandinaavisessa kisassa on noin paljon kisaajia nykyään.

    A
     
  7. fmila

    fmila Double Gearhead

    No asuu siellä muitakin umpitrailerissa. Otat mukaan kunnon retkipatjan, makuupussin ja auton sisätilalämppärin tai vastaavan, kyllä se jo teltan voittaa. Mutta onhan siellä jo hyvä kattaus ilman Sinuakin;);)
    t.AM
     
    supo tykkää tästä.
  8. supo

    supo Double Gearhead

    Motoparkissa hyvät ravintolapalvelut aamupaloineen paikanpäällä eli Transitin takaosassa majoitus taas.Tuo varikko elämä on se juttu eli kun saanut oman vermeen huollettu valmiiksi seuraavaan päivään niin kiertely varikolla saa aina uusia visioita/juttuja jne.
     
  9. Voi voi, tämä maailma ei yhtä miestä, eikä kymmentäkään, kaipaa. Ja aina kisat paranee muiden osalta, kun minä en ole mukana. Niin ne sano Mantorpissakin kun tuli muutaman kerran Sko Uno voitettua (wink wink)(ja muutama semi sijoitus). Kaikki tietenkin 64auton kaaviossa.
    Minä en nuku trailerissa kuin lämpimällä säällä. Ei ole pakko. Tuo ajankohta syyskuussa on kyllä semmonen että epävarmuustekijät sään suhteen on siksti-fifti nykäsen numeroin.

    Varmasti on hyvät ravintolapalvelut, siitä ei ole kyse. Varikkoelämää tullut elettyä vuodesta vuodesta alkaen enemmän ja nykyään vähemmän. Parhaina vuosina 12 kisaa per kesä, joten luulen että olen viettänyt enemmän esim. motoparkin varikolla kuin moni umpisavolainen. Yksistään talkoissa olin 90luvulla aina viikon ennen kisoja ja tiimi tuli sitten ennen kisaa paikan päälle.

    Ens vuonna jos Oskar haluaa ajaa, on tarkoitus ajaa 2 x kauhava, nyt kun on lupa ja kaikki, mahdollinen kalajoki ja ehkä se pakollinen motopark sekä jos ruotsin uffafaa porukat antaa ajaa niin tierp.

    Toivotaan motoparkkiin kuumia kelejä ja lämpiä makkaroita myyjille.
     
  10. Vallu 426

    Vallu 426 3rd gear

    Tarkoittaako tuo Auliksen ..on lupa,että ajot Kauhavalla jatkuu.Jos näin,niin loistava juttu.Luulin,että valittajat päässeet tavoitteeseen eli Kauhavalla korkeintaan pitsin nypläyksen piirinmestaruus kisat?Ei kuulus kovaa melua....
     
  11. supo

    supo Double Gearhead

    Pietilä,Liimatainen,Saarinen ja kaikki pro pyörät paikalla sekä yli 149 kisaajaa eli kunnon finaalit tulossa!Toivotaan että yleisö löytää paikalle myös
     
    Muokattu: 27.8.2025
    homer, FB236 ja Araldite73 tykkäävät tästä.
  12. homer

    homer Double Gearhead

    Komea on kattaus. Pyöräpuolella Mikko-Ville Kalevi, Marko Lantto, Kari Rautanen, Samu Kemppainen ja Mikko Rajaniemi. Naamakirjan mukaan myös ainakin yksi pro mod olisi paikalla.
     
  13. homer

    homer Double Gearhead

    Ja lauantaina paikan päälle.
     
  14. tmu

    tmu 2nd gear

    On kyllä hieno määrä osallistujia finaalikisaan!
     
  15. Rami_Vaan

    Rami_Vaan 3rd gear

    Suunnitelmissa on tulla katsomaan kisoja paikan päälle.

    Katselin taas noita teiden päällystetietoja https://suomenvaylat.vayla.fi/theme/0/559862/6913621/1100/?lang=fi

    Ja mietin jälleen kerran kumpaa kautta Mikkelistä kannattaisi ajaa Motoparkkiin, koska tuon kartan mukaan sekä Kalvitsa-Narila, että Juva - Narila välit on merkitty huononkuntoisiksi pitkiltä pätkiltä.

    Onko kellään tuoretta tietoa mikä on todellinen suhteellinen kunto noilla 2:lla väleillä?
     
  16. KohtalainenPaja

    KohtalainenPaja 3rd gear

    Eikös tämäkin ole makukysymys? Omat harrasteautot tykkäsi mitä huonompi tie sitä parempi:)
    Mutkaiset ja mäkiset ja nimismiehenkiharaiset soratiet oli ihan parasta:cool: No ainakin viimekesäisen kokemuksen perusteella ei tuolla suunnalla teitä eteen tullut missä ei ois normaalisti pystynyt ajamaan.
     
  17. johntravolta

    johntravolta Gearhead

    Se on vain noiden teiden luokitus muuttunut sillä välin kun olet ollut pois kisoisamatkoja taittamasta.
    Nykyään luokitus on: huonokuntoinen, todella huonokuntoinen ja vitun huonokuntoinen.
    Joten pääset nyt ajelemaan Juvalta Motoparkkiin tämän hetken parasta pinnoitettua väylää mitä valtakunnassamme on tarjolla.
     
    MudMax, Vallu 426, Araldite73 ja 1 muu tykkäävät tästä.
  18. jknR

    jknR Gearhead

    Ei oo tuoretta tietoa, mutta toukokuun kisoihin oli sileämpi ajella Juvan kautta kuin tulla pois Kalvitsan kautta.
     
  19. dean66

    dean66 Gearhead

    Juvan kautta.
     
  20. Rami_Vaan

    Rami_Vaan 3rd gear

    Kiitos tiedosta, täytenee mennä Juvan kautta, vaikka tykkään kyllä enemmän tuosta Kalvitsa-Narila reitistä (sen mitä olen 90 luvulta lähtien Motoparkin kisoihin katsojana pääkaupunkiseudulta ajellut) eritoten kun prätkällä ajelin.
     

Kerro tästä muillekin!