Surullinen katsastus...taas.

Overdrive.fi on harrasteautoiluun keskittyvä verkkosivusto, joka tarjoaa sisältöä harrastajien ja rakentajien tarpeisiin. Epäasiallinen ja loukkaava sisältö, joka rikkoo sivuston käyttöehtoja, poistetaan. Näin eivät myöskään poliittinen keskustelu ja aiheet sinne kuulu. Harrastus on yhteinen poliittisesta kannasta riippumatta. Overdriven yleiset käyttöehdot löytyvät täältä, ja on hyvä muistaa, että jokainen keskustelija on rikos- ja vahingonkorvausoikeudellisessa vastuussa omien viestiensä sisällöstä.

Ketju osiossa 'Yleistä rakentelusta', aloittaja tha022, 8.8.2005.

  1. Joku random

    Joku random 1st gear

    Ompa hölmö säädös jos näin on. Muistaakseni joskus linjattiin alustavaloistakin että saa olla asennettuna mutta ei liikenteessä päälle kytkettynä, luulisi että työvalo menisi vähintään samaan kategoriaan.
    Muisti voi tietty heittää ja säädöksetkin muuttua niiltä ajoilta.
     
  2. JAMANT

    JAMANT Double Gearhead

    Peruutusvaloista peruutuspiippariin, henkilöautossa kielletty, kuorma-autossa pakollinen. Olis kyllä hyvä olla pakollinen kaikissa... Ja se peruutusvalo henkilöautossa, se ei oo sitä varten, että kuski näkis peruuttaa, se on siinä autossa sitä varten että takanaolija tietää, että nyt se peruuttaa, ei ole muuta kuin merkkivalo. Jos sen pitäis olla kuskia varten, ne olis tehokkaat... Mutta sama asia kuin ajovalo, ei ne ole siinä autossa siksi että näkis mihin ajaa, kun ei saa sitä vastaantulijaa häikäistä. Taas ajatellaan muita kuin sitä kuskia siinä autossa, kuten aika moni laite autossa, suojellaan muita...
     
    teippi-mikko, cdv70 ja Laszlo tykkäävät tästä.
  3. AVRO

    AVRO Gearhead

    Paljon ruikutetaan katsastuksesta jos se oma laitos ei kelpaakkaan inssille. Halkoholistien Klubin puheenjohtaja näytti eilen kuvia kaverinsa hankinnasta joka oli luokkaa 6kk aiemmin katsastettu autoliikkeen toimesta ilman huomautuksia, arvaatte varmaan jo ettei se vessa ollutkaan parasta A-ryhmää. Paitsi myyjän mielestä.
    Kyseessä Ranger lavuri josta runko hytän takaa niin laho että oli jo ihme ettei ollut levinnyt nelostielle kuten laulussa lasten monopoli.
    Peräkärryn ja puukuorman kanssa oli ukko havainnut että nyt on jossain ylimääräinen nivel... :eek:

    Alkanut tarkemmin tutkimaan niin ensimmäisenä oli havainnut takajousien kiinnityspisteissä muodonmuutoksia. Ajot seis ja lava pois, hyvä ettei romahtanut niille sijoilleen koko auto, runko aivan romu. Palkit pelkkää pitsiä, joku niistä taaemmista poikittais palkeista oli pudonnut jo kokonaan pois, taka-akselin etupuolelta runko oli yhtenä kappaleena enää neliöprofiilin yläpuolen varassa. Oli pitkästä aikaa melko julkeita kuvia vaikka onhan noita paskaläjä lavureita tuolla Offipalstan puolella ihmetelty kautta maailman sivu.
     
  4. max

    max Double Gearhead

    Olen se minäkin näköjään edelleen melkonen suhari,joka ei elämän aivan "pikkujutuista"noteeraa.
    Rupesin nimittäin pohtimaan pitäskö käyttis viedä leimalle.Pieni tsekki Traficomiin ja olishan se pitänyt viedä yli kaksi vuotta sitten!!
    Sillä lailla!! No tänään olis aika 13.30.
     
    teippi-mikko, Seevu, taunusstyle ja 1 muu tykkäävät tästä.
  5. TimoT

    TimoT Gearhead

    No kelpasiko?
     
  6. max

    max Double Gearhead

    Hyvin kelpasi ilman mutinoita.
     
    cdv70 ja Seevu tykkäävät tästä.
  7. [​IMG]
     
    esmi tykkää tästä.
  8. teddy99

    teddy99 Double Gearhead

    Saabin omistajalla haasteita katsastuksessa:
    https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/b9ead117-5da8-492f-9729-afbc506a14e1
    Tosin en oikein jaksa uskoa tarinan todenperäisyyttä, varsinkaan kun auton omistajaakaan ei mainita. "Häntä kutsutaan tässä jutussa Veeraksi."

    "Kun hän katsastutti Saabinsa viime vuonna, hylkäys tuli ohjauksen jäykkyydestä. – Katsuri sanoi minulle, että ohjaustehostin on rikki, vaikka koko autossa ei sellaista ole, Veera kertoo hämmästellen. Hän vaihtoi kuitenkin hammastangon ja eturenkaat, mutta jäykkyys ei juurikaan kadonnut."

    Kyllähän katsurit mokaa, muttei kukaan voi olla noin pihalla, ettei tiedä miltä ohjaustehostin näyttää. Eikä 80-luvun perushintaluokan euroautoissa juurikaan ohjaustehostimia ole, jonka jokainen katsastusmies tietää. Kun tämä "Veera" on merkin harrastaja, niin miksi olisi tämän jälkeen turhaan vaihtanut hammastangon?

    "Kun hän hiljattain katsastutti autonsa taas, tosin eri asemalla kuin viime vuonna,.... Saab ei tälläkään kertaa läpäissyt katsastusta.
    – Autoni sai ajokiellon käsijarrusta. Yritin katsurille sanoa, että ei voi olla mahdollista, kun käsijarru toimi ennen kuin astelin sisään asemalle ja siinä on uudet jarrukengätkin."
    En oikein usko, että etupyöriin vaikuttava käsijarru voisi olla jollekin uusi asia. Viimeistään siinä vaiheessa alkaisi miettiä missä vika kun käsijarrukahvassa on selvä vaste, mutta mittarien viisarit ei liiku.... Artikkelin kuvassa näkyy kyllä katsastuslappu jossa käsijarru on ottanut molemmilta pyöriltä 0,1 kn.
     
  9. spike

    spike Gearhead

    Harrastaja ja ei ole itse Paikalla kun katsuri tarkistaa auton? Itse ainakin olen aina siinä lähellä kun välillä voi tulla jotain mitä voi olla syytä ihmetellä yhdessä. Varsinkin noi vanhemmat amerikan tuotteet kun voi olla nuoremmille katsastajille vieraita. Ihan sellainen kuin hätävillkujen katkaisian toiminta kerran aiheuttanut ihmetystä. Siinä olis tullut hylky toimimattomista hätävilkuista vain kun katsuri ei ymmärtänyt miten chevy vanin nappi toimii. Mutta kun huomasin mitä siinä yritti niin neuvoin ja toimihan ne. Muitakin tilanteita ollut. Viimeisimmässä katsastuksessa kokematoon katsuri ihmetteli ZJ jeepin etujousitusta että äärijoustossa, molemmat eturenkaat ilmassa ja täyskäännös oikealle niin raidetanko ottaa akseliin kiinni. Taas piti kertoa että kyseinen senaario on moisessa laitteessa periaatteessa mahdoton ajaessa ja ei ota kiinni kun renkaat on maassa. Laski sitten auton alas ja eihän se sitten enää koskenut.
     
  10. Turbiini

    Turbiini Gearhead

    Luulisi saab harrastajan myös tietävän että ei siinä ole jarrukenkiä seisontajarrulle, eikä valehtelisi niitä vaihtaneensa.
     
    Seevu tykkää tästä.
  11. toyopet

    toyopet Double Gearhead

    Käyttökulkine hylättiin kesällä katsastuksessa käsijarrun takia. Lapussa lukemat 0.9kN ja 0.6kN.
    Kun sitä tutkailin, ihmettelin kovasta, millä ilveellä siihen semmoinenkin lukema on saatu. Käytrövaijeri oli ihan juntturassa tuolta 0.6 puolelta, vivusto ei liikkunut mihinkään, ei siellä ollut mitään jarrua.
     
  12. Julma välikohtaus katsastusasemalla Helsingissä

    Varmakatsastuksen toimitusjohtaja järkyttyi kuultuaan tapauksesta

    Helsingin Herttoniemessä sijaitsevalla Varmakatsastuksen asemalla todistettiin tiistaina rajua joukkotappelua.

    Asian tutkinnanjohtaja, rikoskomisario Jari Pynnönen Helsingin poliisista vahvistaa tapauksen Iltalehdelle.

    Pynnösen mukaan tappelussa oli osallisena kaksi aseman työntekijää sekä kaksi asiakasta.

    – Ei ole oikein vielä tietoa siitä, mistä tämä sai alkunsa. Jotain erimielisyyttä oli syntynyt ja siitä alkoi nujakka, Pynnönen kertoo.
     
  13. Masa71

    Masa71 Gearhead

    Ton Saabin katsastustarinan tapainen juttu kävi aikanaan omalle kohdalle.
    Oli asiakkaan 900 Saabbi, tilauksena päästömittaustodistus ja käytä leimalla. No tein työtä käskettyä, hylky tuli ei seisontajarru pidä.
    Takaisin pajalle tutkimaan missä vika. Kaikki toimii niin kuin kuuluukin?
    No sitten sytytti: se 900 oli niitä ekoja vuosimalleja missä käsijarru olikin TAKApyörissä ja inssi oli vanhasta muistista testannu etupyöristä.
    Ei kun uudestaan konttorille, ei maksanu uusinta mitään :)
     
    Seevu ja DHS tykkäävät tästä.
  14. Dataviilaaja

    Dataviilaaja Gearhead

    Osassa 70-luvun malleja on. Tosin Iltalehden jutussa puhutaan paloista, kun autokin on -85.
     
  15. Procharged Vette

    Procharged Vette Gearhead

    Vajaa 10 v sitten Vetteä menin katastamaan. Tuli vedettyä kässäri päälle siinä pihalla, jota yleensä en tehnyt. Seisoin pihalla ja kuuntelin kun katsuri yritti saada auton liikkeelle. Yritykseksi se jäi. Kuuntelin kuinka luistatteli kytkintä kässäriä vasten ja menin heti hätiin ennen kuin kytkin on hinkutettu pilalle. C4 Vettessä kässärin kahva on kuskin istuimen vasemmalla puolella ja siten erikoinen että kun kahvan vetää ylös, jarrut tietysti menee päälle takana mutta itse kahva laskeutuu takaisin alas ja syy on se että istuimelta olisi vaikeaa tulla ulos jos kahva olisi pystyssä. Vapauttaessa kahva pitää vetää uudelleen ylös ja painaa nappia kepin päässä. Katsurilla ei ollut tästä hajuakaan vaikka itsekin ajeli amerikanautolla, tosin uudemmalla Thunderbirdillä. No, annoin pikakurssin kässärin käyttöön ja perustelin miksi toimii niin, ja selvittiin siitäkin ilman isompia vaurioita joita niitäkin on joskus tapahtunut.
     
    Muokattu: 15.9.2024
    viikinki75, japetalk ja cdv70 tykkäävät tästä.
  16. KohtalainenPaja

    KohtalainenPaja 3rd gear

    Aluksi jutussa oli maininta jarrukengistä,näköjään muokattu;)
     
    japetalk tykkää tästä.
  17. Forester

    Forester 2nd gear

    Hiekkaneekeri ja savannineekeri ollut eri mieltä Suomen säädöksistä?
     
    viikinki75 ja eeko tykkäävät tästä.
  18. tha022

    tha022 Gearhead

    En tiedä surullinen mutta ihan turha ainakin.
    Käytin 2007 Jeep Liberty leimalla täällä rapakon toisella puolella. kaveri katsoi että valot toimii ja tökkäsi OBD-lukijan kiinni (emission test) ja totesi että All good, you can go. Uusi tarra postissa kotiin.
    Mitähän ajatteli nähdä OBD:lla, eipä tuolla ole kuin Lamda anturi... kai se sitten on huippu kun niin sanotaan.
    Katsastuksen jälkeen, 2kk sisään, oon vaihtanut jokaisen tuki varren mitä autosta löytyy, vesipumppu kusi glycolit allensa, takajarrut täysin loppu. Oli siellä nyt vielä 1mm pintaa jäljellä.
    Se bumerangi tukivarsi takana, puslat rapisi lattialle kun otin irti ja pallon sai nypätä sormilla irti kupista. Etu yläpallossa loiva 5mm klappia yms yms
    Nyt on myönnettävä että kyllä Suomen katsastus hommissa on jotain ajatusta ja perää, kunhan ei vedetä överiksi säännöillä.
    hitto mitä pommeja tuolla tiellä on ja nopeudet ihan hiuppasen suomen teitä enemmän. muuten sama mutta km/h vaan vaihdetaan mph.

    P.S. renkaat tarvii vaihtaa 8v välein, ei pinnalla nyt niin väliä ole :D
     
    Carillo tykkää tästä.
  19. Jouni_K

    Jouni_K Gearhead

    Meikku tunkee aina katsastajan mukaan apukuskin penkille just sen takia kun ei se katsastaja voi tietää miten just mun auto toimii, eikä tästä ole ollut mitään vastaansanomista koskaan, paitsi kerran pahimpaan korona-aikaan kun se halusi mennä yksin tartuntavaaran takia. Omassa autossa ajonesto varashälyssä joka lyö itsensä päälle jos ei heti sisäänastumisen jälkeen ole starttaamassa, eikä sitä ominaisuutta saa laitteesta poiskytkettyä edes katsastuksen ajaksi. Eli paree olla mukana sanomassa että painaa kaukon nappia ennenkuin starttaa. Samallahan sitä kuulee kaikki alkavat ja potentiaaliset viat katsurilta, jotka tietää sitten korjata seuraavaan katsastukseen mennessä, hyvää ja rahanarvoista tietoa minusta sekin.
     
  20. kustomkuuppa

    kustomkuuppa Gearhead

    Ei kai tuo peruutuspiippari voi olla enää henkilöautoissa kielletty, ainakin Nissan Leafissa sellainen on vakiona. Noista katsastuksesta läpi menneistä pommeista sanoo Traficom näin:

    • Jos haluat vaatia vahingonkorvausta katsastusyritykseltä sillä perusteella, että ostamasi auto on mielestäsi ennen kaupantekoa hyväksytty katsastuksessa säännösten ja määräysten vastaisesti ja siitä on aiheutunut sinulle vahinkoa, vaatimukseesi sovelletaan vahingonkorvauslakia. Koska et ole itse ollut sopimussuhteessa katsastusyritykseen, asiaan ei sovelleta kuluttajansuojalakia etkä voi saada kuluttajaneuvonnan apua. Riitatilanteessa voit nostaa korvauskanteen käräjäoikeudessa.
     

Kerro tästä muillekin!