Temutusta ja Aliexpressöintiä!

Overdrive.fi on harrasteautoiluun keskittyvä verkkosivusto, joka tarjoaa sisältöä harrastajien ja rakentajien tarpeisiin. Epäasiallinen ja loukkaava sisältö, joka rikkoo sivuston käyttöehtoja, poistetaan. Näin eivät myöskään poliittinen keskustelu ja aiheet sinne kuulu. Harrastus on yhteinen poliittisesta kannasta riippumatta. Overdriven yleiset käyttöehdot löytyvät täältä, ja on hyvä muistaa, että jokainen keskustelija on rikos- ja vahingonkorvausoikeudellisessa vastuussa omien viestiensä sisällöstä.

Ketju osiossa 'Työkalut, koneet ja tarvikkeet', aloittaja mpower, 28.1.2025.

  1. mpower

    mpower Double Gearhead

    Jatkanpa vielä kirjoittelua ekaan viestiini kommentoiden! Katselin ajankuluksi, niin nyt ovat jo saaneet tulliselvitettyä tavaran ja odottaa lentoa!:rolleyes:

    Onkohan Aliexpress joutunut kiirehtimään toimituksia, kas kun Temu aika nopeesti on toimittanut?:cool:

    Sitten vielä samaa tavaraa, siis tilaamaani mutterinväännintä myy moni kauppa, yksi lupaa vääntöä 610 Nm, toinen 405 Nm ja kolmas 205 Nm!:eek:

    Alkuperäinen De Walt on 610 Nm, joka on aika kauhia noin pieneksi koneeksi!:cool:

    Laitan sitten raporttia kun tuote tullut! En oikeestaan muuta odota, jos noi pyöränmutterit nyt auki saa, niin sitten hyvä!:)

    Jos olisi oikein ilkeä, tilaisi Hobby Hallista alkuperäisen hintaan alle 180 euroa, sitten palauttaisi tämän feikin alkuperäisessä paketissa, kun nettikaupoissa 14 vrk palautusoikeus!:cool:

    Mahtaisiko siinä palautuksia käsittelevä toimistoneiti mitään huomata!? Ja jos huomaisi, esittäisi vaan tyhmää näytellen,
    ( tai olenhan minä esittämättä muutenkin ), ohoh, laitoin väärän koneen kun kummatkin keltaisia ja De Walt lukee!?:D
     
    Muokattu: 1.2.2025
  2. mpower

    mpower Double Gearhead

    Selkeetä Trumpismia toi on! Jos joku mukamas uskoo, että tulleilla, tariffeilla ja millä niitä sitten kutsutaankin, niin maailma pelastuu eiku siis Usa, niin mun mielestä väärässä on!;)

    Kaikki noi ylimääräiset maksut tulee loppupeleissä kuluttajien
    maksettaviksi!:eek:

    Mutta, näkisinkin niin, esim. Trump edustaa hyvätuloista kansanosaa, niille joilla rahaa jo muutenkin on, pikkaset 25% tariffit tunnu missään!o_O

    Mutta sen sijaan jenkeissäkin on suuri keskiluokka ja köyhiäkin paljon, niille tuotteiden hintojen nousu merkittävä!

    Näkisinkin, Trumpin hallinnon tavoitteena on kerätä valtion jo nyt niin huomattavaan alijäämäiseen kassaan rahaa keskituloisilta ja köyhiltä!:cool:

    Ja sota yleensäkin, käydäänkö sitä sitten aseilla, tulleilla tai tariffeilla on maalaisjärjellä ajatellen huono juttu!:cool:

    Ja mitä tulee jenkkilään yleensäkin, laittaisivat nyt ihan oikeesti
    noi kodittomat huumehörhöt mm. Philadelphian, Los Angelesin, New Yorkin, ja muidenkin suurkaupunkien kaduilta jonkinlaiseen ratkaisuun kaduilta pois!:mad:

    Jos olisin jenkkipressa, minua hävettäisi heidän touhunsa! Ja mitä tulee heidän tuotteisiinsa mm. autoalalta, kuka ostaa Euroopassa niitä? Aika harva, Teslaa nyt vissiin menee, polttiksia nyt vähemmän! Sillä kuka kaipaa isoa tuplasyömäriä enää näillä Euroopan polttoaineiden hinnoilla!?:eek:
     
  3. north

    north Gearhead

  4. max

    max Double Gearhead

    Trump ei ole henkisesti terve ihminen.Hän nyt möläyttelee Grönlantia,Suezin kanavaa sun muuta juttua;ei tarvitse ottaa vakavasti.

    Sorry politikointi.
     
    dart -66 ja mpower tykkäävät tästä.
  5. Fuselage

    Fuselage Gearhead

    USAta Eurooppaan useimmilla tuotaville tavaroille on isommat tullit kuin päinvastoin. Esim USAsta uudet autot EU alueelle on 30% tulli.
    Ja Trump on USAn pressa, ei EUn tai koko maailman. Joten hän päättäköön mitä USAssa tekee.
     
    6PPC tykkää tästä.
  6. mpower

    mpower Double Gearhead

    Hehheh! No päättää mitä päättää, mutta miten ajattelisit Trumpin toiminnan itseesi vaikuttavan?

    Entä jenkkilään, plussaa-. miinusta!?
    Siis minä olen sitä mieltä, sota, niin aseilla käyden kuin kaupoilla on selvää se, sinä kuluttaja sen maksat!

    Jos et sitä tajua, sinä olet tyhmä!
     
    joosexsex tykkää tästä.
  7. dart -66

    dart -66 Gearhead

    God bless America.... and rest of the world too :(
     
    Lemmu ja mpower tykkäävät tästä.
  8. Slant Sickness

    Slant Sickness Double Gearhead

    Kymmentä prossaa povasi tullin sivu. Mutta kohtahan tuo todennäköisesti korjaantuu. Ja Harrikat toki myös lisätulleille. HD kauppiaat olivat vissiin porukalla uhriutuneet, kunnemmä niitä löytänyt MP messuilta. Ties mitä olisi tullut juovuspäissään osteltua, mutta nyt rahat menivät vain baareissa, eli hyväntekeväisyyteen.
     
    impala67 tykkää tästä.
  9. kustomkuuppa

    kustomkuuppa Gearhead

    Tuleekohan tulli myös rojulle jota amerikkalaiset varaosakaupat tilaavat jostain Meksikosta mutta myyvät sitten ympäri maailmaa? Eli suomalainen harrastaja siis maksaisi tullin välillä Vinkuintia-USA ja USA-EU, ja rahtikulut päälle? Ihan tarpeeksi kalliiksi tämä käy nytkin. Vaan siinähän onkin markkinarako Temulle ja Aliexpressille, tavarat suoraan EU:hun ilman mutkaa USA:ssa.
     
  10. fxsts

    fxsts Double Gearhead

    Kuulema 2025 mallisia pyöriä ei ole maassa joten eivät tulleet messuille 2024 malleilla.
     
  11. Temutus räjähti: Nyt tuli varoitus

    Kiinasta Suomeen saapuvien pakettien määrä kasvoi viime vuonna rajusti. Räjähdysmäinen kasvu haastaa tuoteturvallisuuden, kiertotalouden ja reilun kilpailun, moittii Kaupan liitto.

    EU:n ulkopuolelta Suomeen saapuvien alle 150 euron pakettien määrä on kasvanut räjähdysmäisesti, kertoo Kaupan liitto tiedotteessaan.

    Viime vuonna Suomeen saapui EU:n ulkopuolelta 28,2 miljoonaa lähetystä, kun vuotta aiemmin lukumäärä oli 3,6 miljoonaa lähetystä, ilmenee Tullin tilastoista. Lähetysten määrä kasvoi 678 prosenttia, liitto toteaa.
     
  12. Slant Sickness

    Slant Sickness Double Gearhead

    Rokkiauton lähetyslistassa on osien alkuperä ja hyvin usein se on jostakin muualta kuin pohjoisamerikan mantereelta. Kun makselee myyjän kautta sen mikä valtiolle ja EU:lle kuuluu, niin nuo hoituu niin, ettei huomaa kuin pankin tiliotteessa.
    Kappas, mitenkäs ne nyt noin antoivat ajan yllättää. Voip olla myöhäistä tuodakin, jossei 2025 pyörät ole jo EU-tullattuja.
     
    Muokattu: 3.2.2025
    Gary Grand tykkää tästä.
  13. moottorinlohko

    moottorinlohko Gearhead

    eikös sitä huudettu vapaan markkinatalouden huumaa.nyt jos kansa saa pienemmällä rahalla nippeleitä jotka maksaa kauppiaalla vähintään nolla perään hintaan,alkaa parku,kauppiaat ei olekkaan monopolissa,alkaa taas itäsaksa nostaa päätään.metsää saat omistaa ja maksaa veroa mutta jos yläkerta tarvii maata et sitten omistakkaan.onneksi itseltä loppuu työputket,kerkee eläkkeelle ennenkuin riskisijoitukset lopettaa senkin.
     
  14. Slant Sickness

    Slant Sickness Double Gearhead

    Ainoa minkä niiden täytyy pian tehdä kiinantilauksille, on ottaa kehitysmaastatus kiinalta pois ja periä lähetyksistä ihan normitaksat. Se vähän rauhoittaa pakettitulvaa ja antaa Postille mahdollisuuden hoitaa normaalit velvoitteensa.

    Tai vaihtoehtoisesti kiinalaiset voivat suorittaa jakelun omiensa kautta. Melkein joka kylässä on joku firma, missä on kiinalainen omistaja. Ruokalan yhteyteen pakettiautomaatti!
     
    kad_boost, Ford67, Gary Grand ja 1 muu tykkäävät tästä.
  15. kustomkuuppa

    kustomkuuppa Gearhead

    Sitä tässä juuri arvailenkin, että paljonko hinnat pomppaa jos välille Meksiko-USA tulee kovat tullit ja jos tulee tullisota USA:n ja EU:n välillä. Täytynee tilailla osia vähän etupainotteisesti kun tariffit eivät ihan vielä tulleetkaan voimaan.
     
  16. impala67

    impala67 Double Gearhead

    rumpin taktiikka on purrut- ja äijän linja on nähtävissä. uskomattomalla möläytyksellä paljon huomiota ja sitten saadaan joku pienempi hyöty väännettyä, mihin muuten ei vastapuoli olisi suostunut. tosin grönlannin suhteen se varmaan tavoittelee porauslupia...
     
  17. Slant Sickness

    Slant Sickness Double Gearhead

    Sa varmaan riippuu tullaajasta. Jos lähettäjä on firma ja osalle on alkuperä Mexico tai Filippiinit, niin ei se USA:sta lähetys muuksi sitä muuta.

    Vuosikymmeniä sitten yksityishenkilönä tilatessani eurooppalaisia valkuvapapereita ja kemikaaleja halvalla USA:sta siviilinä, en voinut tarpeeksi tullin tätiä vakuuttaa kaiken olevan ETA:alueelta lähtöisin. Tulli meni USA:n taksalla. Just se postitullitullaus jäi mieleen. Koska joka ainesosa oli omalla tullikoodilla ja tulliprosentilla, ehdotin, että puretaan pakkaus ja punnitaan kaikki ja lasketaan rahdin tulli myös pakkauksen osalta jakaen. Ja se täti meni siihen miinaan. Se toimitus kesti nimittäin ”jonkin aikaa” siellä tullissa.
     
    Seevu ja Gary Grand tykkäävät tästä.
  18. mpower

    mpower Double Gearhead

    Raporttia pukkaa ekaan viestiini! Ensiksi 17 ja19 mm voimahylsyt Motonetista ostettuani, niin innosta puhkuen menin sitten kokeilemaan Mersun pyöränpultteja. Mitään momenttiavainta en ole koskaan käyttänyt pyöränpultteja kiristäessäni.
    Kyllä ne irti lähti, kolmisen sekuntia piti paukuttaa! [​IMG]

    Sitten kiristin momenttiavaimella 180 Nm ja kokeilin uudestaan. Sitten lähti helpommin auki! Päättelinkin, mulla vissiin pikkasen reilumpi tuo käsivarsimomentti sitten vissiin ollut!? 150 Nm vissiin oikea momentti?
    Voitaneenkin siis todeta, pyöränpulttien aukaisuun sopiva, mutta arvioni mukaan ei lähellekään original De Waltin lupaamaa 610 Nm irrotusmomenttia, ehkä reilu kolmasosa siitä!

    Voisihan tuota yrittää Torissa myydä ostohintaan ja sitten ostaa aito tilalle, siitä sitten selvisi erot! [​IMG] Päätänkin raporttini tähän! [​IMG]
     
  19. KohtalainenPaja

    KohtalainenPaja 3rd gear

Kerro tästä muillekin!