No sit on joku mennyt ja turmellut auton jollain "finlandia" kattoluukulla, tarvike sellaisella. Pitäis jo saada pelkästään sen takia hinnasta pois ja paljon. En maksais projektista 32,000 euroa. Johan tuohon pitää katto vaihtaa tai jos omistaa englannin pyörän ja hyvät kätten taidot niin onnistuu se siten että englanninpyörää käyttäen edestakas joka suuntaan vie levyä, kunnes se istuu hyvin siihen kattoluukulle tehtyyn aukkoon . Eikä sitten muuta kun hitsaten pienellä virralla välillä jäähdyttäen venymien välttämiseks, nii ja puskusaumalla, kunnes työ on valmis ja viimeistely koritinalla.
Nyt on kyllä jotain taikasieniä nappailtu, kun tolle on hintaa laitettu... toihan on jo melkein 4d c-body hinnoissa....
Sori offtopic, mut löytyy samasta paikkaa sellainenkin... Tollakin oli alunperin hintaa kolme tonnia enemmän... https://www.nettiauto.com/chrysler/new-yorker/10098426
En satavarmaksi tiedä mutta luulen että tässä nimenomaisessa tapauksessa se tarkoittaa sitä että -73 Challenger on saatu näyttämään -70 Challengerilta vaihtamalla tarvittavat peltiosat, puskurit yms.
Todennäköisesti asia on juuri näin. Kävin vastaavan laista ja samanväristäkin katsomassa reilut 10 vuotta sitten Nurmijärvellä. Luulenpa että sama yksilö kyseessä. On ollut silloin tällöin myynnissä tässä 10 vuoden aikana.
En ole Calle asiantuntija, mutta lisäksi RT clone. Olisko siinä tuo sierainpelti jne. Tässä cloonaus on tosin jäänyt puolitiehen tekniikan osalta, RT:t taisi olla 383 ja up koneilla, ei 318:lla. Ei taida aitoa '70 RT:tä tosin ihan tohon hintaan enää löytyä...läheskään.
Muistin varassa kun vastailee niin sitten välillä tulee disinformaatiota mutta oliko niin että R/T koneet alkoivat -70 kolmekasikolmosesta ja -71 kolmeneljänollasta?
Viisammat korjaa mutta muistaakseni -70 ei r/t-malliin saanut 340, jos sen halus nii sitten piti valita ”urheilupaketti” 340 ja lopputulos näyttää ihan r/t:ltä konepelteineen mutta ei ole. Sitten -71 383 edelleen peruskone r/t:ssä mutta 340 sai valita optiona.
Melko hyvillä palikoilla ja siisti tämä T/A klooni, eikä hinnalla pilattu. https://www.blocket.se/annons/gavleborg/dodge_challenger_sixpack/89623938