Korin laitoin paikoileen ja aloin ettiä "lopullista" konetta omista nurkista. Ensin löytyi tuommoinen paketti. Hieman se tuntui "nössöltä", joten vintiltä toinen satsi sovitukseen. Jotenkin tuo passaa paremmin. Kutonen kuten alkuperäinenkin ja vielä th 700 loota jatkeena... Lämppärinkin sain kunnostettua ja testiasennuskin tuli tehtyä.
No nyt on nikkaroitu moottorille korvakkeet, jotka menevät alkuperäisiin paikkoihin etupalkissa ja välissä on AMC suoran kutosen kumit. Ja laturillekin tuli laitettua uusi teline. Jätin moniurahihnapyörät pois samalla kun heivasin leveän ja ruman alkuperäisen apulaitteiden telineen kokonaan pois. Nyt ei ole laturi ihan lokarissa kiinni...
Oletko katsellut YouTubesta Dirt Every Day - ohjelmia??? Niissä on paljon Jeeppejä, myös vanhempia "flat fendereitä". Episodissa 33. ajetaan hienolla tuollaisella kuin tuo sinun ja 37:ssa on STW-mallinen Jeeppi. Kyllä, tästä tulee hieno!!!
Kattoin just... Tuo episode 33 on Willys Jeep CJ 3A, tuo mun on VJ... eli Willys Jeepster, ei Jeep... Mutta tuo Wagon on jo enempi sukua... No molemmissa latolöydöissä oli jo V8 pellin alla. Todettu varmaan alkuperäisen tekniikan tehottomuus...
Moi, katsoppa tarkemmin tuo DED EP.33. Kohdasta 12.50... 13.22. Peruuttavat tallista ulos jotain tummanpunaista joka on ihan justiin ton sun Jeepsteris näköinen ja lähtevät sillä hakemaan osia siihen CJ3:een tms.
Tuossa ilmoituksessa oli sellainen pellolla seisova Wagon. Tämmöinen: Noissa on samaa etupään peltiosat (4wd eroaa hieman) ja tekniikat sekä Planar-etuakselisto takavetoisissa. Runko, kori ja taka-akseli sekä melkein kaikki muu täysin erilaista. Hieman hennommasti tehty tuoJeepster, vaikka runko onkin umpipalkkia, ei c-palkkia... Kantavuutta paljon vähemmän kuin Wagossa Ai niin... onhan tätä rakennettukin... Laitoin tähän Chevyn veekutoseen Jeepin pensapumpun, niin sain nuo lähdöt sojottamaan ylöspäin. Helpottaa hieman putkien vetoa.
Tätäkin on pikkuhiljaa laiteltu. Hieman on sairastelut hidaastaneet puuhailua. Pakoputket tein. Hieman oli hankalaa kun kuskin puolen pakolähtö oli ohjausakselissa kiinni. Hyvin hopii kun vaihdoin pakosarjat puolelta toiselle. Hyvin mahtuu... Paikattavaakin löytyi sisälokarista. Uuden kaasarin sovittelua. Koneesta olen irrotellut kaikkea turhaa korvaketta ja saastevärkkejä pois ja saanut sitä wanhemman näköiseksi... Ilmanputsariksi meinasin laittaa viiskolmosen Letukan pöntön, mutta päätinkin tehdä samanlaisen lasikuidusta. Säästetään peltinen toisiin projekteihin. Laminoin uretaanilestin päälle kuitua ja hioin sorvissa isommat paakut pois ennen kittausta.
Hienoa tulee taas! Millainen tuon Jeepsterin alkuperäinen ilmanputsarikotelo on? Noissahan on kaiketikin alunperin suora nelkku tai kutonen.
No mitä luultavammin se on ollut samanlainen kuin 53 Letukassa. Tässähän on ollut Hurricane Super F-head eli sekaventtiili kuutonen alunperin kolmilovisella ja loikkarilla varustettuna... 53 Letukan putsari koeponnistuksessa Ladan kaasarin päällä: Willys Wagon lättäpää kutonen:
Tulipa hieno, tyhmempi (minä) voisi luulla alkuperäiseksi! Tämä on hauska projekti, autosta tulee alkuperäisen oloinen ja "tavikset" luulevat että vehje on entisöity alkuperäisellä tekniikalla !!! Kyllä tuo tietenkin hyvin toteutettuna voi hämätä vähän tietävämpääkin... ..."Ai saiko näitä V6:llakin???"
Kone ja loota (toivottavasti) lopullisesti paikoillaan. Keppi kököttää suunnitellussa paikassa lattialla olevassa alkuperäisessä reijässä. Lootan huoltoluukku peittyy väliaikaisella kuttaperkkakannella. Lokarin vivustot ovat todella ahtaassa välissä rungon keskiristikon sokkeloissa. Kepin suojan kiinnitys rinkulan tein alumiinista.
Miltä sivulta, AMC-clubin foorumista, tämä Jeepsteri juttu löytyy? Koitin jotain, joka oli sivulla 1, ei toiminut. Hienoa vaan pakkaa koko ajan tulemaan!
Kirjaudu sivuille käyttäjäksi, niin Forum aukeaa kokonaan. Siellä on nyt hieman rajattu vapaata käyttöä, koska on tullut roppakaupalla hyökkäyksiä sivustoon. Tuosta pitäisi olla suora linkki koko juttuun. http://www.amccf.com/cgi-bin/yabb2/YaBB ... 994813/all
Nonni, nyt on taas hieman saatu aikaan... Ompelin tuommoisen velhon hatun ja sovittelin luukun paikoilleen.
Vanha Dana 23 perä sai lähteä. Väljää oli reilusti ja välitys oli 4,5 tienoilla... Uusi perä löytyi tallin vintiltä. Fordin 8 tuumainen istui paikkaansa kuin olisi aina ollut siinä. Samalla testasin madalluspalikoitakin. Kotelo putosi jo aika sopivaan asentoon. Hieman tuosta perä vielä nousee kun saa kaikki osat oikeaan mittaan.