Moottorinlohko oli ainoa joka levitti propagandaa. Ydinvoima ei ole fossiilinen, ilmeisesti 2/3 luku on saatu vähentämällä uusiutuvat kokonaistuotannosta ja loput niputettu yhteen.
Väärin. Ainoastaan jalostamon päästöjä ei lasketa liikenteen päästöiksi. Vai meinaatko että noi itsestään liikkuu ilman päästöjä?
Ootas ny, eikö EU tulkinnut ydinvoiman jotenkin hiilidioksidin osalta haitalliseksi, ilmeisesti siksi kun Saksa siitä on luopumassa, niin pitäs luopua muidenkin. En muista ihan tarkkaan, mutta jotain hämminkiä siinäkin oli.
Liikenteen kokonaispäästöihin lasketaan, mutta ei kai siihen ilmoitettuun yksittäisen auton 160g/km tai mitä se kulloinkin sattuu olemaan ole jaettu polttoaineen kuljetuspäästöjäkin?Samoin yksittäisen sähköauton co2 päästöihin ei lasketa sähköntuotantoa?
Maailman sähköntuotannosta 65 prosenttia on peräisin fossiilisista energianlähteistä, kuten maakaasusta, öljystä tai hiilestä kuka tässä on puhunut ydinvoimasta.etkö osaa hakea netistä tietoa.
No tuota, jos aiheena on sähköautoilun hiilidioksidipäästöjä koskeva vähentämispotentiaali, niin kaiketi tarkastelunäkökulma pitää olla koko planeetan tasolla. Muutenhan sitä ollaan yhtä älyvapaalla tasolla kuin kotoperäiset viherpiipertäjämme, jotka kuvittelevat ratkaisevansa ilmastonmuutoksen verottamalla suomalaista autoilijaa. Niin kauan kun sähköenergia planeetan tasolla tuotetaan pääosin fossiilisilla, sähköauto ei ratkaise mitään ongelmaa. Tätä älkööt tulkittako sähköautoilun vastaiseksi kommentiksi.
Ei meidän viherpiipertäjät varmaankaan ole käyneet Intiassa... jos liikenteestä aiheutuvia päästöjä ajatellaan.
Jo iso kirjakin sanoo, ettei saa puhua pahaa lähimmäisestä. Älkää siis herranen aika alkako persuksi väittämään
Jos vaihtoehtoina on vihervassari tai persu niin, kyllä siinä tapauksessa olen mieluummin persu. Kyllä hävettäisi olla vihervassari bensapäiden keskellä, kuten persuna ituhippien iltamissa Yleisesti ihmiset jolla on tarve tyrkyttää omia mieltymyksiä muille ihmisille ovat vastenmielistä. Kyllä jokaisella ihmisellä pitää olla oikeus itse valita omat mieltymyksen koski se sitten seksuaalisuutta tai vaikka autoilun käyttövoimaa. Vain onko niin, että kohta vihervassari hallitus vaatii kaikkia ryhtymään homoiksi, jotta saadaan ilmastomuutos kuriin syntyvyyden vähentämiseksi. Jos ilmaston muutos haluttaisiin kuriin pitäisi väen vähentyä eikä lisääntyä alikehittyneissä maissa, kuten nyt tapahtuu.
Mutta tästähän ei saa missään nimessä puhuakaan. Näyttäisi olevan autoilijan kannalta huonolta kokoonpanolta...
viivat taivaalla ovat vitamiini viivoja,250 000-300 000 litraa soppaa koneeseen tai laskee 40 000 kg ilmassa kerosiinia pihalle suoraan,ei koske suomea ,mehän imemme jo höyrytkin tankista takaisin jne.ei kunnon sähkis ole sen hullumpi kuin muukaan laite,mutta jeesustelu meillä on mennyt uskonnoksi.ja toiseksi tein pikkupojalle pienen lava auton jossa on sähkömoottori vaikka olisi ollut polttiksia tallissa.south park teki jo aikoinaan jakson hybrideista,alkaa olla täällä se fiktio faktaa.saastepilvi tuli paskanpuhumisesta.
Mitä vittua, ilmastopanelissa marttaliitto ja saamelaiskäräjien edustusta. No ainakin luulisi, että saa saamelaisille poikkeusluvan moottorikelkoille ajoon ja martat, hä onko tämä edes todellista... Toivottavasti suomalaiset autoilijat uskaltaa lähteä sankoin joukoin osoittamaan mieltään, ( toki rauhanomaisesti ja lain sallimissa puitteissa). Ministerit ja kansanedustajat kulkee verorahoilla taksilla, eihän niitä itseään kosketa yksitysautoilu, nyt jurppii..
Paneelin lopputulos on taattu kun valitaan vain omaa aatetta tukevia osanottajia. Ja tuloshan on sitten virallinen totuus.